Dni Klemensowe
WERNISAŻ WYSTAWY BOGUMIŁY PACYNY "PONIEWAŻ CZŁOWIEK" PROMOCJA POEZJI MARII NOWAK
WYKŁAD ELŻBIETY I ANDRZEJA GEORGÓW

W poniedziałek o godz. 18:45 spotkaliśmy się w sali Czytelni Katolickiej, a okazją był wernisaż Bogumiły Pacyny z Rudy Śląskiej. Niemal każdy, kto wchodził do sali, zwracał uwagę na piękne obrazy - po jednej stronie portrety kobiet, po drugiej w większości dzieci, kilka obrazów z różami oraz gołębiami. Po rozpoczęciu spotkania modlitwą, Artystkę przedstawiła p. Danuta Koenig, po czym na temat swojej pasji opowiadała p. Bogumiła. O tym dlaczego kocha malować takie postaci, że nie maluje portretów mężczyzn, że maluje głównie na Rynku w Krakowie i, że maluje niemal od zawsze, a tak na poważnie - od ok. 10. lat. W dalszej części nasze spotkanie poświęcone było poezji Marii Nowak z tomiku „Czas i Wisła płyną dalej i dalej…”. Na początek usłyszeliśmy kapitalne wykonanie, na role, „Wywiad - rzeka z rzeką Wisłą”, gdzie w rolę dębu wcielił się ks. Antoni Sapota. Słyszeliśmy, w wykonaniu p. Danuty, wiersze gwarowe i pisane piękną polszczyzną z różnych okazji. Te dedykowane wnukom recytowała p. Maria. Był piękny wiersz poświęcony p. Wandzie Mider oraz nieżyjącemu już Janowi Chmielowi. Recytacje były przeplatane muzyką w wykonaniu wnucząt p. Marii - Gosi, która grała na wiolonczeli i Janka, grającego na akordeonie. Wszystkim obecnym na tym spotkaniu podobały się zarówno wiersze jak i ich piękne zaprezentowanie.

Dla przypomnienia, ten wieczór poezji był z okazji niedawnych 70. urodzin p. Marii i Czytelnia chciała Jubilatkę w ten sposób uhonorować.

We wtorek również spotkaliśmy się w sali Czytelni Katolickiej, tym razem o godz. 16:15. Zaprosili nas państwo Elżbieta i Andrzej Georgowie, którzy zaprezentowali temat „Patrocinium kościelne św. Klemensa w Ustroniu śladem misji chrystianizacyjnej świętych Cyryla i Metodego” – w 1150 rocznicę uroczystego złożenia doczesnych szczątków św. Klemensa papieża i męczennika w Bazylice św. Klemensa w Rzymie. W wykładzie przedstawiony został św. Klemens jako patron cyrylo - metiodiańskiej misji chrystianizacyjnej. Zobaczyliśmy parafie i kościoły pod wezwaniem św. Klemensa papieża i męczennika: na Słowacji, w Czechach, na Śląsku, w Małopolsce i Wielkopolsce, ze szczególnym przedstawieniem kościołów pw. św. Klemensa w Miedźnej, Lędzinach, Radoczy, Makowie Podhalańskim, Zawoi, Wieliczce, Trzemeśnej, Zakopanem i Skalniku oraz najstarszych kościołów noszących patrocinium św. Klemensa w Gniewkowie, Mogilnie i Kruszwicy. Widzieliśmy interesujące zdjęcia, a sam wykład był również bardzo ciekawy. Oczywiście padło wiele pytań ze strony słuchaczy, na które państwo Georgowie starali się udzielać wyczerpujących odpowiedzi.