WERNISAŻ WYSTAWY BOGUMIŁY PACYNY "PONIEWAŻ CZŁOWIEK" PROMOCJA POEZJI MARII NOWAK
WYKŁAD ELŻBIETY I ANDRZEJA GEORGÓW


W poniedziałek o godz. 18:45 spotkaliśmy się w sali Czytelni Katolickiej, a okazją był wernisaż Bogumiły Pacyny z Rudy Śląskiej. Niemal każdy, kto wchodził do sali, zwracał uwagę na piękne obrazy - po jednej stronie portrety kobiet, po drugiej w większości dzieci, kilka obrazów z różami oraz gołębiami. Po rozpoczęciu spotkania modlitwą, Artystkę przedstawiła p. Danuta Koenig, po czym na temat swojej pasji opowiadała p. Bogumiła. O tym dlaczego kocha malować takie postaci, że nie maluje portretów mężczyzn, że maluje głównie na Rynku w Krakowie i, że maluje niemal od zawsze, a tak na poważnie - od ok. 10. lat. W dalszej części nasze spotkanie poświęcone było poezji Marii Nowak z tomiku „Czas i Wisła płyną dalej i dalej…”. Na początek usłyszeliśmy kapitalne wykonanie, na role, „Wywiad - rzeka z rzeką Wisłą”, gdzie w rolę dębu wcielił się ks. Antoni Sapota. Słyszeliśmy, w wykonaniu p. Danuty, wiersze gwarowe i pisane piękną polszczyzną z różnych okazji. Te dedykowane wnukom recytowała p. Maria. Był piękny wiersz poświęcony p. Wandzie Mider oraz nieżyjącemu już Janowi Chmielowi. Recytacje były przeplatane muzyką w wykonaniu wnucząt p. Marii - Gosi, która grała na wiolonczeli i Janka, grającego na akordeonie. Wszystkim obecnym na tym spotkaniu podobały się zarówno wiersze jak i ich piękne zaprezentowanie.

Dla przypomnienia, ten wieczór poezji był z okazji niedawnych 70. urodzin p. Marii i Czytelnia chciała Jubilatkę w ten sposób uhonorować.

We wtorek również spotkaliśmy się w sali Czytelni Katolickiej, tym razem o godz. 16:15. Zaprosili nas państwo Elżbieta i Andrzej Georgowie, którzy zaprezentowali temat „Patrocinium kościelne św. Klemensa w Ustroniu śladem misji chrystianizacyjnej świętych Cyryla i Metodego” – w 1150 rocznicę uroczystego złożenia doczesnych szczątków św. Klemensa papieża i męczennika w Bazylice św. Klemensa w Rzymie. W wykładzie przedstawiony został św. Klemens jako patron cyrylo - metiodiańskiej misji chrystianizacyjnej. Zobaczyliśmy parafie i kościoły pod wezwaniem św. Klemensa papieża i męczennika: na Słowacji, w Czechach, na Śląsku, w Małopolsce i Wielkopolsce, ze szczególnym przedstawieniem kościołów pw. św. Klemensa w Miedźnej, Lędzinach, Radoczy, Makowie Podhalańskim, Zawoi, Wieliczce, Trzemeśnej, Zakopanem i Skalniku oraz najstarszych kościołów noszących patrocinium św. Klemensa w Gniewkowie, Mogilnie i Kruszwicy. Widzieliśmy interesujące zdjęcia, a sam wykład był również bardzo ciekawy. Oczywiście padło wiele pytań ze strony słuchaczy, na które państwo Georgowie starali się udzielać wyczerpujących odpowiedzi.


Spowiedź
PLAN STAŁEGO KONFESJONAŁU
ZOBACZ
Msze Święte
MSZE ŚWIETE
W niedzielę:
7:30; 9:00; 10:30 (dla dzieci); 12:00; 18:00

W tygodniu:
7:00; 8:30; 18:00
Kancelaria
KANCELARIA
W każdy dzień powszedni:
9:00 - 10:00

dodatkowo we wtorki i czwartki:
16:30 - 17:30
Adres
ADRES
ul. Daszyńskiego 15
43-450 Ustroń
Telefon
TELEFON
338542449
Email
E-MAIL
parafiaustron@gmail.com
POLECAMY:
Diecezja Bielsko-Żywiecka | Gość Bielsko-Żywiecki |
© Rzymskokatolicka Parafia pw. Św.Klemensa I, papieża i męczennika w Ustroniu 2017