Dni Klemensowe
"CZY MOŻNA UNIKNĄĆ RAKA?"
"WIZJA ROZBUDOWY USTRONIA W II RP I W PRLu"

W czwartek zgromadziła nas zapowiedź prelekcji dr. Andrzeja Wojcieszka na temat choroby, której każdy z nas się boi czyli raka. Bardzo dużo było tych informacji i wynika z nich, że najważniejsza w walce z rakiem jest właściwa diagnoza i prowadzenie pacjenta przez dobrego lekarza.

W piątek, 17 listopada, miało miejsce ostatnie spotkanie w ramach XVII Dni Klemensowych. Tym razem zaprosił nas do sali Czytelni Mateusz Bielesz, autor filmu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”. Poznaliśmy osoby odpowiedzialne za dzisiejszy krajobraz Zawodzia, zarówno pomysłodawców jak i wykonawców tego projektu. Film to piękna wizualnie polemika na temat własności krajobrazu oraz odpowiedzialności za dziedzictwo jako dobro wspólne.

Ktoś napisał: „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” to film, który zostaje w głowie. Pięknym obrazem opowiada o ustrońskich piramidach – wybitnej architekturze z czasów PRL oraz o współczesnym problemie odpowiedzialności za dobro wspólne. Film w reżyserii Ewy Trzcionki, redaktor naczelnej „Design Alive”, skupił słowa ekspertów z dziedzin historii sztuki, ekologii oraz największych architektonicznych twórców – współczesnych i tych z pokolenia odbudowy Polski. Za zdjęcia odpowiadają Roman Kałuża-Wierzchosławski oraz Kamil Śliwka. Producentami są Mateusz Bielesz i Kamil Śliwka”.

Na pytanie, skąd pomysł zrealizowania takiego dokumentu, Mateusz odpowiedział: „Okazało się że w mojej miejscowości, w Ustroniu, nie ma takiej świadomości, że mamy wybitną architekturę. Budynki Zawodzia były po prostu traktowane jako element uzdrowiska. Stwierdziłem więc, że chciałbym spopularyzować tę wspaniałą architekturę”.  Czy to się udało? Chyba tak, bo film był już pokazywany w kilku miastach Polski i poza jej granicami.