Spotkanie z p. Georg – 14.11.2017

We wtorek również spotkaliśmy się w sali Czytelni Katolickiej, tym razem o godz. 16:15. Zaprosili nas państwo Elżbieta i Andrzej Georgowie, którzy zaprezentowali temat „Patrocinium kościelne św. Klemensa w Ustroniu śladem misji chrystianizacyjnej świętych Cyryla i Metodego” – w 1150 rocznicę uroczystego złożenia doczesnych szczątków św. Klemensa papieża i męczennika w Bazylice św. Klemensa w Rzymie. W wykładzie przedstawiony został św. Klemens jako patron cyrylo – metiodiańskiej misji chrystianizacyjnej. Zobaczyliśmy parafie i kościoły pod wezwaniem św. Klemensa papieża i męczennika: na Słowacji, w Czechach, na Śląsku, w Małopolsce i Wielkopolsce, ze szczególnym przedstawieniem kościołów pw. św. Klemensa w Miedźnej, Lędzinach, Radoczy, Makowie Podhalańskim, Zawoi, Wieliczce, Trzemeśnej, Zakopanem i Skalniku oraz najstarszych kościołów noszących patrocinium św. Klemensa w Gniewkowie, Mogilnie i Kruszwicy. Widzieliśmy interesujące zdjęcia, a sam wykład był również bardzo ciekawy. Oczywiście padło wiele pytań ze strony słuchaczy, na które państwo Georgowie starali się udzielać wyczerpujących odpowiedzi.