Prymicje br. Ryszarda Dordy

W niedzielę, 20 maja, nasza wspólnota parafialna przeżywała uroczystość PRYMICJI brata Ryszarda Dordy, który w sobotę wspólnie z czterema współbraćmi otrzymał sakrament święceń kapłańskich. Udzielił go w Krakowie Biskup Ordynariusz Roman Pindel. W koncelebrze uroczystej Eucharystii uczestniczyli kapłani diecezjalni z rodzinnych parafii neoprezbiterów, w tym nasz Proboszcz, oraz wielu braci kapucynów.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się na probostwie, gdzie Rodzice Neoprezbitera udzielili Mu błogosławieństwa.

Po procesyjnym przyjściu do ołtarza br. Ryszarda i Jego czterech współbraci powitały dzieci, a następnie prob. Wiesław Bajger. Przypomniał, że Ryszard był w naszym kościele ochrzczony, przyjął po raz pierwszy Komunię św. oraz sakrament bierzmowania. Proboszcz wyraził radość, że dane nam jest przeżywać te Prymicje. Przywitał też wszystkich przybyłych na tę uroczystość, w tym poprzedniego proboszcza ks. Antoniego Sapotę, Z kolei Neoprezbiter wyraził radość z faktu, że swoją Mszę prymicyjną sprawuje w dniu Zesłania Ducha św., bo jak powiedział: moje początki takiego zaangażowanego, aktywnego i bardziej świadomego życia z Panem Bogiem są związane ze wspólnotą akademicką Odnowy w Duchu Świętym. Część osób z tej wspólnoty jest tutaj również. Cieszę się, że podobnie jak apostołowie gromadzili się w dniu Pięćdziesiątnicy czekając na obietnicę Ojca, razem możemy tutaj trwać w tym dniu i prosić Boga o Ducha Św. dla nas. Tę ofiarę Mszy św. chciałbym sprawować za Was, Parafian, proszą o dary Ducha Św.”

Kazanie powiedział nieco starszy stażem kapłańskim br. Rafał Pysiak, a oparł je na działalności Ducha Świętego. Mówił o tym, że nic , co dobre, nie może się dziać w naszym życiu beż obecności Ducha Świętego.

Po Komunii św. zabrzmiało bardzo uroczyście dziękczynne Te Deum laudamus…

Potem kilka osób podeszło do Prymicjanta z życzeniami. Były wypowiedziane życzenia od dzieci pierwszokomunijnych, ministrantów oraz też od przedstawicieli Parafian.

Na zakończenie Eucharystii były podziękowania, najpierw br. Ryszard dziękował Proboszczowi za wszelkie dobro, którego doznał w czasie przygotowań do kapłaństwa, zwłaszcza w ostatnim czasie. Podobne słowa skierował do swojego poprzedniego Proboszcza. Zacytował przy tym słowa ks. Antoniego – „jak tylko jesteś w Ustroniu, probostwo jest dla Ciebie otwarte”. Często korzystał z tego zaproszenia i teraz za to dziękował. Ciepłe słowa padły też w stronę kaznodziei. No i nie mogło zabraknąć słów wdzięczności skierowanych do Rodziców. „Bardzo Wam dziękuję za Wasze serce, za waszą miłość, za trud, który wkładaliście i wkładacie w moje wychowanie. Także za Wasze świadectwo modlitwy. To jest czymś takim, co zostaje…”.

Po tych podziękowaniach był czas błogosławieństwa prymicyjnego. Najpierw otrzymali je kapłani, potem rodzice, następnie siostra z mężem i dziećmi, osoby konsekrowane, służba liturgiczna, a na koniec wszyscy obecni w kościele.

Potem wszyscy obecnie zostali zaproszenia na smaczne ciasta, które serwowane były na dziedzińcu kościoła.