KONCERT CHÓRU "RESONANS CON TUTTI"

W sobotę w naszym kościele odbył się koncert główny XIV Festiwalu Ekumenicznego „Śpiewajmy Panu” w wykonaniu Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti” im. Norberta Grzegorza Kroczka pod batutą Waldemara Gałązki.

Na początku wszystkich zgromadzonych powitał ks. prob. Wiesław Bajger.

Po czym głos zabrał przew. Stowarzyszenia Ekumenicznego Marcin Janik, który przypomniał, że jest to drugie spotkanie w ramach XIV Festiwalu Ekumenicznego. Przedstawił zaproszonych gości, w tym Karola Suszkę, aktora reżysera, kierownika artystycznego i dyrektora Sceny Polskiej w Czeskim Cieszynie. Powitał też starostę cieszyńskiego Janusza Króla, który również zabrał głos, zachęcając do wysłuchania koncertu, gdyż jak stwierdził - „cóż może być piękniejszego niż chwalenie Boga pieśnią”.

Chór przedstawiła p. Magdalena Lupinek.

Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” został stworzony w 1970 roku przez Marię i Norberta Kroczek. Początkowo grupa skupiała śpiewaków uczących się w IV LO w Zabrzu, jednak później dołączyli do niej uczniowie innych szkół. Zespół składa się z blisko 80 pasjonatów muzyki chóralnej – głównie młodzieży w wieku od 15 do 27 lat. Funkcję dyrygenta od 1994 roku pełni Waldemar Gałązka, który zastąpił na tym stanowisku tragicznie zmarłego podczas konkursu w irlandzkim Cork, Norberta Kroczka. Na repertuar chóru składa się bogata i zróżnicowana grupa utworów a capella, a także kompozycje wokalno-instrumentalne z różnych epok. Do najsłynniejszych dzieł wykonywanych przez „Resonans con tutti” należą: „Requiem” Mozarta, Faure, Verdiego i Webbera; „Mesjasz” Georga Friedricha Handla; „Carmina Burana” Carla Orff’a, a także liczne msze autorstwa m.in. Beethovena, Gounoda i Mozarta. Tak bogaty repertuar sprawia, że ów amatorski zespół współpracuje z wieloma orkiestrami i profesjonalnymi solistami, dając liczne koncerty w każdym sezonie artystycznym. Chór co roku bierze udział w konkursach, zarówno ogólnopolskich jak również o skali międzynarodowej. Zdobywał najwyższe laury podczas prestiżowych konkursów w Neerpelt (Belgia), Prevezie (Grecja), Cantonigros (Hiszpania), Montreaux (Szwajcaria), a także w ostatnim czasie w Tours (Francja, 2010), Ohrid (Macedonia, 2011), Westland (Holandia, 2012), Mariborze (Słowenia, 2013) oraz Neuchâtel (Szwajcaria, 2014).

Poszczególne punkty programu zapowiadała Arlena Różycka - Gałązka, która jest II dyrygentem chóru.

Z tego bogatego repertuaru usłyszeliśmy na początku muzykę dawną, w tym chorały Jana Sebastiana Bacha. Był także Mozart, a śpiew przeplatany był recytacją Karola Suszki. Były wiersze o przemijaniu, o szukaniu zgody, o przeciwnościach, o tym, że każdy jest potrzebny dla drugiego. Chórzyści zaprezentowali też muzykę cerkiewną i znane „Alleluja” Józefa Świdra. Po podziękowaniu wykonawcom był bis, w którym zabrzmiały słowa błogosławieństwa, aby Bóg zawsze nas bronił.

Wszyscy wykonawcy zostali zaproszeni przez organizatorów do sali Czytelni Katolickiej na poczęstunek. Była tam też okazja do osobistych podziękowań i rozmów.
Spowiedź
PLAN STAŁEGO KONFESJONAŁU
ZOBACZ
Msze Święte
MSZE ŚWIETE
W niedzielę:
7:30; 9:00; 10:30 (dla dzieci); 12:00; 18:00

W tygodniu:
7:00; 8:30; 18:00
Kancelaria
KANCELARIA
W każdy dzień powszedni:
9:00 - 10:00

dodatkowo we wtorki i czwartki:
16:30 - 17:30
Adres
ADRES
ul. Daszyńskiego 15
43-450 Ustroń
Telefon
TELEFON
338542449
Email
E-MAIL
parafiaustron@gmail.com
POLECAMY:
Diecezja Bielsko-Żywiecka | Gość Bielsko-Żywiecki |
© Rzymskokatolicka Parafia pw. Św.Klemensa I, papieża i męczennika w Ustroniu 2018