SIOSTRY ZAKONNE

Na terenie naszej Parafii, (ulica Cieszyńska 11) znajduje się klasztor Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza.

Siostry zakonne pochodzące z naszej Wspólnoty Parafialnej

s. Elżbieta Barbara Bujok ABMV

Urodziła się 31 maja 1977 roku. 26 sierpnia 2002 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (Służebniczki Śląskie). W dniu 15 sierpnia 2005 roku złożyła pierwsze śluby - na okres dwóch lat, zaś 11 sierpnia 2007 roku odnowiła je na trzy lata.
Śluby wieczyste złożyła 2 sierpnia 2011 roku w klasztorze w Panewnikach. Mszy św. przewodniczył kardynał Joachim Meisner z Kolonii w asyście ok. 50 kapłanów. Śluby przyjął abp Damian Zimoń. Obecny był również bp senior Alojzy Orszulik.
Obecnie przebywa na placówce Wesoła, gdzie zostanie jeszcze na co najmniej jeden rok. Katechizuje dzieci klas IV – VI.

s. Ewa Puchała SCB

Urodziła się 15 listopada 1960 roku w Ustroniu w rodzinie robotniczej.
"Jestem najmłodszą córką spośród 12 dzieci. Wychowałam się w atmosferze ogniska rodzinnego, w którym panowała wzajemna miłość, za co jestem wdzięczna Panu Bogu, moim kochanym Rodzicom i wspaniałemu rodzeństwu, z którym przeżyłam okres dzieciństwa.
Jak rozpoznałam swoje powołanie? Jest to bardzo trudne pytanie, na które nie jest łatwo odpowiedzieć. Każdy człowiek zostaje obdarzony takim, czy innym powołaniem od początku swojego istnienia, przez Boga, który jest MIŁOŚCIĄ. Powołanie do służby Bożej jest wyjątkowym darem dla człowieka, aczkolwiek w żadnym wypadku nie zasłużonym przez niego. Stąd serce moje przepełnione jest wdzięcznością za dar powołania zakonnego, którym mnie Bóg obdarzył. Pierwszy raz usłyszałam głos powołania gdy miałam 15 lat, jednak nie sądziłam, że Bóg może mnie potrzebować i jakoś zlekceważyłam to wezwanie. Bóg jednak, będąc dawcą powołania, skierował drugi raz swoje wezwanie i wtedy odpowiedziałam TAK, zgłaszając się do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Mikołowie, dnia 21 stycznia 1980 roku. Po odbyciu formacji w kandydaturze i 2-letnim nowicjacie złożyłam śluby czasowe w dniu 27 lipca 1983 roku i rozpoczęłam dalszą formację, tzw. juniorat, który trwał 5 lat. W tym czasie wykonywałam swoje obowiązki jako katechetka w Trębeczowie do 1 sierpnia 1985 roku, a stamtąd przeniesiona zostałam do pracy katechetycznej w Zambrowie, gdzie uczyłam przez 5 lat dzieci szkolne i przedszkolne. W roku 1988 złożyłam śluby wieczyste - ofiarując Panu Bogu siebie na służbę Jemu i człowiekowi do końca swojego życia. W 1990 roku rozpoczęłam pracę katechetyczną w Jastrzębiu Zdroju, gdzie pracuję do dnia dzisiejszego. Co dalej czeka mnie w życiu zakonnym, tego nie wiem, ale wiem, że Bóg mnie bardzo kocha, zawsze jest ze mną i pomaga mi być siostrą miłosierdzia. Każdy dzień mojego życia jest nieustannym dziękczynieniem za wszystko, co mi dał. Szczególnie za dar życia, za moich kochanych Rodziców, którzy mi to życie przekazali i wychowali mnie, za moje rodzeństwo, które pomagało mi wzrastać w atmosferze miłości oraz za wszystkich, których do tej pory spotkałam na drodze mojego życia.
Dziękuję również Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, że zaufało mi i zechciało mnie przyjąć, abym mogła realizować swoje powołanie. Na koniec zwracam się do wszystkich z gorącą prośbą o modlitwę za powołanych o wytrwałość, oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, których ciągle brak we współczesnym świecie. Młody człowieku, jeżeli usłyszysz głos Pana - “Pójdź za mną”, nie zwlekaj, ale idź, bo On czeka na Ciebie, On Ciebie potrzebuje, abyś razem z Nim zbawiał świat."

s. Bogusława Anna Hulanik SCB

Urodziła się, w wielodzietnej rodzinie razem ze swoją siostrą bliźniaczą, 1 kwietnia 1944 roku.
Ważnym dla Niej jubileuszem jest 40 rocznica ślubów zakonnych, które przyjęła w Mikołowie w Domu Sióstr Boromeuszek. Pierwszym zajęciem siostry Bogusławy była posługa dzieciom niepełnosprawnym na wschodzie Polski. Większość swego życia spędziła jednak w Mikołowie, pracując dla Kurii Biskupiej. Pracowała również w Rybniku, Kielcach i w Bieszczadach, katechizując dzieci. Od kilku lat jest zakrystianką w kaplicy sióstr boromeuszek w Cieszynie.

Diecezja Bielsko-Żywiecka|Gość Bielsko-Żywiecki|