Wernisaż Bogumiły Pacyny – 13.11.2017

W poniedziałek o godz. 18:45 spotkaliśmy się w sali Czytelni Katolickiej, a okazją był wernisaż Bogumiły Pacyny z Rudy Śląskiej. Niemal każdy, kto wchodził do sali, zwracał uwagę na piękne obrazy – po jednej stronie portrety kobiet, po drugiej w większości dzieci, kilka obrazów z różami oraz gołębiami. Po rozpoczęciu spotkania modlitwą, Artystkę przedstawiła p. Danuta Koenig, po czym na temat swojej pasji opowiadała p. Bogumiła.

O tym dlaczego kocha malować takie postaci, że nie maluje portretów mężczyzn, że maluje głównie na Rynku w Krakowie i, że maluje niemal od zawsze, a tak na poważnie – od ok. 10. lat.

W dalszej części nasze spotkanie poświęcone było poezji Marii Nowak z tomiku „Czas i Wisła płyną dalej i dalej…”. Na początek usłyszeliśmy kapitalne wykonanie, na role, „Wywiad – rzeka z rzeką Wisłą”, gdzie w rolę dębu wcielił się ks. Antoni Sapota. Słyszeliśmy, w wykonaniu p. Danuty, wiersze gwarowe i pisane piękną polszczyzną z różnych okazji. Te dedykowane wnukom recytowała p. Maria. Był piękny wiersz poświęcony p. Wandzie Mider oraz nieżyjącemu już Janowi Chmielowi.

Recytacje były przeplatane muzyką w wykonaniu wnucząt p. Marii – Gosi, która grała na wiolonczeli i Janka, grającego na akordeonie. Wszystkim obecnym na tym spotkaniu podobały się zarówno wiersze jak i ich piękne zaprezentowanie.

Dla przypomnienia, ten wieczór poezji był z okazji niedawnych 70. urodzin p. Marii i Czytelnia chciała Jubilatkę w ten sposób uhonorować.