XIX Dni Klemensowe – 13.11.2019 Przyjaźń z Francuzami

W środę spotkaliśmy się na wspomnieniach. Dzień ten poświęcony był przypomnieniu osoby zmarłego przed rokiem ks. kan. Leopolda Zielaski i temu wszystkiemu, co zrobił, aby pomóc ludziom potrzebującym w trudnych czasach, przed 35 laty. Spotkanie rozpoczęliśmy od odczytania listu, który napisał do nas abp Jean Legrez, który, wtedy jako ksiądz, wspólnie z naszym ówczesnym proboszczem tę współpracę rozpoczął.

Wspólnota św. Klemensa w Ustroniu

Z dużym wzruszeniem odczytałem i czytałem jeszcze ponownie Wasze zaproszenie na ten dzień wspomnień, który organizujecie 13. listopada. Macie rację, że chcecie dać świadectwo tych szczególnych chwil, które wspólnoty parafialne Świętego Klemensa i Świętego Nizier przeżyły razem w tym trudnym okresie historii Polski i kiedy to Ojciec Święty Jan Paweł II zapytał Francję swym doniosłym głosem: ”Francjo, co uczyniłaś ze swoim chrztem?”. Narodziły się wówczas piękne przyjaźnie i poddaliśmy się wzajemnej ewangelizacji. Składam osobiście chwałę naszemu Panu za te dziesięć lat relacji bliźniaczych, które wzbogaciły moje serce i mojego ducha. Szczególnie w dziedzinie duchowej, nasze pielgrzymki na Jasną Górę i do Lourdes, do Łagiewnik i do Ars, do Niepokalanowa i do Taizé, żeby tylko o nich wspomnieć… pozostają dla mnie nadzwyczajnymi momentami łaski i umacniania w wierze. Odkrywanie Waszego pięknego kraju, jego pejzaży, jego zabytków, jego historii, jego kultury, jego gościnności… to dla mnie tak wiele skarbów, które zachowuje pieczołowicie w mojej pamięci. Niestety, nie mam możliwości wygospodarowania czasu by udać się na to spotkanie z Wami 13. listopada. Najróżniejsze zobowiązania zatrzymują mnie w mojej diecezji i nie pozwalają mi na oderwanie się od nich, by móc być pośród Was. Żałuję tego bardzo. Będę blisko Was poprzez moją przyjaźń i modlitwę. Tak jak będę też w łączności ze wszystkimi świętymi, z księdzem Leopoldem, z wszystkimi polskimi i francuskimi przyjaciółmi którzy połączyli się już z Panem i którzy będą też z Wami i z nami.

Proszę naszego Pana by błogosławił wspólnocie parafialnej Świętego Klemensa, szczególnie w tym dniu radości i dziękczynienia za wszystkie dary otrzymane w tej nie tak odleglej przeszłości. Pragnę abyście podzielili uczucia mojej wiernej przyjaźni z każdym i z każdą spośród tych którzy kierują do mnie to tak drogie mi zaproszenie.

Jean Legrez, o.p Arybiskup Albi

Potem Ksiądz Proboszcz przywitał obecnych na naszym spotkaniu – p. Chantal Rager V’Albert oraz p. Mirosławę Jurczyńską – osoby, które wtedy były odpowiedzialne za nawiązanie tej współpracy i do dzisiaj, mimo upływu lat o tym nie zapominają. Kolejne osoby – Rodzina Suchanek, Rodzina Korcz oraz Rodz. Franek, pomogły w przygotowaniu wspaniałej prezentacji, na której zobaczyliśmy współpracę naszej Parafii z Parafią Saint Nizier w Lyonie.

Warto przytoczyć tutaj słowa p. burmistrza Przemysława Korcza, który tak ocenił to nasze spotkanie – Wspaniała uroczystość, która przypomniała nam, jak ważna jest zwykła (a jednak niezwykła), ludzka dobroć, chęć niesienia pomocy i serca drugiemu człowiekowi. Nawet, jeżeli mieszka on tysiące kilometrów dalej.
Wzruszyłem się, oglądając wspomnienia współpracy…”