Pielgrzymka do Św. Mikołaja w Pierśćcu – 5.12.2019

W czwartek, 5 grudnia, grupa ok. 20 osób pod opieką ks. prob. Wiesława i ks. Krzysztofa pielgrzymowała do Pierśćca. Tam uczestniczyli we Mszy św. celebrowanej przez kilkunastu kapłanów. Wysłuchali kazania, w czasie którego została przypomniana historia tego sanktuarium. Historia Pierśćca związała się z kultem figury św. Mikołaja. Pierwsza kaplica poświęcona św. Mikołajowi powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1616 r. pożar strawił całą wieś. Z żywiołu uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznano za cudowny znak. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościółek pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim, gdyż luteranie nie dedykują swych świątyń świętym. W 1718 r. kościółekW czwartek, 5 grudnia, grupa ok. 20 osób pod opieką ks. prob. Wiesława i ks. Krzysztofa pielgrzymowała do Pierśćca. Tam uczestniczyli we Mszy św. celebrowanej przez kilkunastu kapłanów. Wysłuchali kazania, w czasie którego została przypomniana historia tego sanktuarium. Historia Pierśćca związała się z kultem figury św. Mikołaja. Pierwsza kaplica poświęcona św. Mikołajowi powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1616 r. pożar strawił całą wieś. Z żywiołu uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznano za cudowny znak. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościółek pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim, gdyż luteranie nie dedykują swych świątyń świętym. W 1718 r. kościółek przeszedł z powrotem w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynia powstała w ciągu jednego roku. Poświęcona została w 1888 roku, a konsekrowana w 1889 roku przez biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia. Relikwie świętego z Bari przywiózł do Pierśćca w 1964 r. bp Bolesław Kominek, wracający z obrad II Soboru Watykańskiego. Po nabożeństwie można było uczcić relikwie i otrzeć chusteczki o figurę św. Mikołaja, prosząc w ten sposób o wstawiennictwo świętego i modląc się o uzdrowienie bliskich. przeszedł z powrotem w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynia powstała w ciągu jednego roku. Poświęcona została w 1888 roku, a konsekrowana w 1889 roku przez biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia. Relikwie świętego z Bari przywiózł do Pierśćca w 1964 r. bp Bolesław Kominek, wracający z obrad II Soboru Watykańskiego. Po nabożeństwie można było uczcić relikwie i otrzeć chusteczki o figurę św. Mikołaja, prosząc w ten sposób o wstawiennictwo świętego i modląc się o uzdrowienie bliskich.