Nabożeństwo za zmarłych – 1.11.2020

W dniu Wszystkich Świętych zgodnie z tradycją po południu, po nabożeństwie w intencji zmarłych, powinniśmy się udać na cmentarz. Owszem, nabożeństwo się odbyło, ale na cmentarz  nie można było pójść, gdyż mocą zarządzenia Rządu (z powodu stale rozwijającej się pandemii) cmentarze w dniach od 31 października do 2 listopada zostały zamknięte.

Nasze nabożeństwo rozpoczęło się od odmówienia litanii do Wszystkich Świętych, po której zostały odczytane nazwiska osób, które odeszły do Pana w ciągu roku tj. od 1 listopada 2019 r. do dnia 31 października. Były  to 63 osoby: Frąckowiak Henryk, Skałecki Tadeusz, Cieślik Andrzej, Szafranek-Sadłowska Wanda, Walarus Anna, Zwias Irena, Glaser Barbara, Marszałek Halina, Stec Jerzy, Mider Wanda, Duraj Maria, Danel Leszek, Pasterna Maria, Bukowczan Józef. Cudzy Andrzej, Bujok Kamil, Juraszek Stanisław, Stawowski Rafał, Torbus Alicja, Czakon Wiesław, Wysłych Jan, Michalak Anna, Jarocki Jan, Wiączek Zygmunt, Kuszel Piotr, Wrona Franciszek, Zamarska Aniela, Porębska Aniela, Szcześniewski Andrzej, Szulc Jerzy, Malinowski Stanisław, Bojarowski Alfred, Zimnicka Maria, Nawrat Krzysztof, Gawlik Ernest, Polok Arkadiusz, Kocyan Anna, Lipowczan Mariusz, Woźniak Jerzy, Kozok Małgorzata, Kozak Ryszard, Romański Stanisław, Golas Jerzy, Olma Emil, Chrapek Jolanta, Czelebiew Christo, Werpachowski Mateusz, Broda Zofia, Skłodowski Marcin, Sochalski Leszek, Kieda Joanna, Kieda Izabela, Ogrodzka Anna, Matliński Wiktor, Waszut Rafał, Ryszawy Zofia, Matuszny Maria, Zawada Teresa, Osiecki Jerzy, Lorek Irena, Tułecka Natalia, Hladky Leopoldyna, Suchta Maria.

Po odczytaniu tych nazwisk i śpiewie pieśni Jak szybko mija życie, Ksiądz Proboszcz zachęcił, abyśmy duchowo stanęli przy grobach naszych zmarłych, tak jak to robimy każdego roku, zatrzymując się przy pięciu stacjach.

Najpierw była modlitwa za wszystkich zmarłych biskupów, kapłanów i siostry zakonne. Ksiądz Proboszcz wymienił nazwiska księży pracujących bądź pochodzących z naszej Parafii, a spoczywających na naszym  cmentarzu: Franza Enzendorffera, Józefa Skybę, Franciszka Pastuchę, Józefa Balcarka, Ludwika Kojzara, Zbigniewa Kozioła i Leopolda Zielasko. Potem polecaliśmy Dobremu Bogu zmarłych rodziców i przodków. Przy trzeciej stacji wspominaliśmy zmarłych krewnych i dobrodziejów. Zatrzymując się kolejny raz modliliśmy się za wszystkich poległych i ofiary wojny. Na koniec, przy piątej stacji, była modlitwa za wszystkich zmarłych, których wiarę Bóg zna i o których Matka-Kościół zawsze pamięta. Przy każdej stacji odczytywane były wypominki. Na koniec odśpiewaliśmy pieśń Dobry Jezu, a nasz Panie, po czy prosiliśmy Maryję, aby wraz ze swoim Synem przyjęła do Królestwa Bożego wszystkich naszych zmarłych. Nasze nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem, którego udzielił Ksiądz Proboszcz.