Wspomnienia św. Błażeja – 3.02 oraz św. Agaty – 5.02.2021

W minionym tygodniu obchodziliśmy m.in. WSPOMNIENIE ŚW. BŁAŻEJA ORAZ ŚW. AGATY.

3 lutego obchodziliśmy wspomnienie św. Błażeja biskupa i męczennika. Z tej racji po każdej Mszy Świętej zostało udzielone specjalne Błogosławieństwo, które ma nas ustrzec przed chorobami gardła. Legenda mówi, że swoją modlitwą święty Błażej uratował przed uduszeniem jedynego syna ubogiej wdowy, któremu w gardle ugrzęzła ość. Prawdopodobnie też Błażej, zanim został biskupem, był lekarzem. Inna legenda mówi, że przed swoją męczeńską śmiercią święty prosił Boga, aby wysłuchał każdego, kto w jego imieniu będzie prosił o uzdrowienie z choroby gardła lub innych dolegliwości. Błogosławieństwo jest udzielane skrzyżowanymi świecami, a kapłan modli się słowami: „Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Natomiast 5 lutego obchodziliśmy wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. W tym dniu z kolei święcimy chleb, sól oraz wodę. Po przyjęciu Chrztu św. Agata postanowiła poświęcić się Jezusowi i żyć w czystości. Jej wyjątkowa uroda zwróciła uwagę Kwincjana, namiestnika Sycylii, który zaproponował jej małżeństwo. Odmowa kobiety wzbudziła w mężczyźnie nienawiść i pragnienie zemsty. Kwincjan aresztował Agatę i próbował pozbawić jej dziewiczej niewinności, oddając pod opiekę rozpustnej kobiety. Później skazał Agatę na tortury, podczas których odcięto jej piersi. W tym czasie miasto miało nawiedzić trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. Przerażony namiestnik nakazał zaprzestać tortur, ponieważ dostrzegł w sytuacji karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na rozżarzone węgle, 5 lutego 251 roku. Na pamiątkę jej wspomnienia święci się pieczywo, sól i wodę.