WIELKI PIĄTEK – LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ – 15 kwietnia

W Wielki Piątek wieczorem w kościele zgromadziło się bardzo dużo osób, chcących uczestniczyć w tych ważnych wydarzeniach Liturgii Męki Pańskiej. Po podejściu do ołtarza ks. Rafał  w czerwonych szatach liturgicznych, przypominających o ofierze krwi, upadł na twarz i modlił się w milczeniu.

Potem rozpoczęła się Liturgia Słowa. Została odczytana Pasja wg św. Jana.

Ks. Rafał powiedział kazanie, poświęcone Krzyżowi – czym był dla Jezusa i ludzi Mu współczesnych oraz czym jest dla nas. Dla zrozumienia tego minęło wiele wieków, ale teraz mamy świadomość, że Krzyż jest źródłem łaski. Powinniśmy pamiętać, aby klękając pod Krzyżem powierzać Bogu wszystkie nasze sprawy.

Całe kazanie możemy wysłuchać poniżej:

Na zakończenie tej części liturgii w uroczystej modlitwie powszechnej, polecaliśmy Bogu wszystkie stany Kościoła, siebie i cały świat, a także szczególnie Ukrainę, aby zakończyła się wojna. Modląc się, wyrażaliśmy pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.

Najważniejszą częścią tego nabożeństwa była adoracja Krzyża. Przy wtórze antyfony, podkreślającej związek męki ze zbawieniem, ks. Rafał  odsłaniał stopniowo Krzyż. Księża, ministranci i siostry zakonne adorowali go, natomiast pozostali wierni mogli uczynić to po zakończeniu nabożeństwa.

Po adoracji Krzyża była Komunia św. Liturgię swoim śpiewem uświetnił nasz parafialny chór „AVE”

Potem Najświętszy Sakrament został przeniesiony do symbolicznego grobu, przy którym adoracja trwała do godz.2300 .

Barbara Langhammer