Wigilia Paschalna Zmartwychwstania Pańskiego

Wielka Sobota dzień, w którym trwamy w nieustannej modlitwie przy Bożym Grobie oraz adorujemy Krzyż uroczyście odsłonięty podczas Wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej. W ciągu całego dnia wielu wiernych gromadziło się w kościele, aby skorzystać z tej okazji, a także chcąc pobłogosławić pokarmy na stół wielkanocny.

O godz. 20:00 rozpoczęła się najważniejsza liturgia całego roku liturgicznego – Wigilia Paschalna.

Po wygaszeniu wszystkich świateł w kościele cała służba liturgiczna wraz z naszymi kapłanami udała się na dziedziniec kościoła. Po pozdrowieniu i wprowadzeniu nastąpiło poświęcenie ognia. Ks. Michał, który przewodniczył tej uroczystej liturgii najpierw wyżłobił na nowym paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz cyfry Roku Pańskiego 2022. Następnie wbił pięć gwoździ symbolizujących rany Chrystusa. Od poświęconego ognia został zapalony paschał, a także nałożono kadzidło do kadzielnicy. Rozpoczęła się procesja do kościoła, na czele której szli ministranci z kadzidłem oraz główny celebrans z palącym się paschałem. Przy słowach „Światło Chrystusa” został rozświetlony kościół, a przekazano wiernym poświęcone światło. Przy zapalonych świecach wysłuchaliśmy Orędzia Wielkanocnego – śpiewanej, dziękczynnej modlitwy – hymnu ku czci Chrystusa, światłości świata.

Po Orędziu rozpoczęła się stanowiąca podstawową część Wigilii Paschalnej – Liturgia Słowa, w tym dniu dłuższa i uroczystsza. Zostało odczytanych siedem czytań ze Starego Testamentu oraz dwa z Nowego. Podczas hymnu: „Chwała na wysokości Bogu…” zabiły dzwony oraz zagrały organy. Zostały zapalone świece ołtarzowe. Odśpiewaliśmy Uroczyste „Alleluja!”.

Homilię wygłosił ks. Michał. Swoje rozważanie oparł na trzech symbolach –świetle, wodzie i „alleluja, Jezus zmartwychwstał”.

Zachęcamy do wysłuchania:

Po homilii rozpoczęła się trzecia część Wigilii Paschalnej: Liturgia Chrzcielna. Odśpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych, została pobłogosławiona woda chrzcielna, która będzie wykorzystywana do Chrztu Świętego. Następnie przy zapalonych świecach odnowiliśmy Przyrzeczenia Chrzcielne, potem kapłan pokropił wszystkich wodą święconą.

Czwartą częścią była Liturgia Eucharystyczna.

Na zakończenie obrzędów udaliśmy się w Procesji Rezurekcyjnej, aby ogłosić światu, że Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! ALLELUJA!!!

Przed wyjściem na procesję Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim za przygotowanie tych Świętych Dni oraz złożył życzenia świąteczne.

Po powrocie do kościoła, odśpiewaliśmy dziękczynne „Te Deum laudamus…”. Nastąpiło Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie odśpiewaliśmy uroczyste „Regina celi…”