Uroczystość NMP Królowej Polski – Modlitwa za Ojczyznę

We wtorek, 3 maja obchodziliśmy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – głównej Patronki Polski, która nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierzył on królestwo opiece Matki Bożej. Szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej, z Jasną Górą nastąpiło 8 IX 1717 r., kiedy to dokonano koronacji Maryi. Święto Królowej Polski zostało oficjalnie zatwierdzone w 1920 r. Obchodzone jest od 1923 r., a po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości. Dzisiejszy dzień jest wyrazem wiary narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.

Msze Święte w tym uroczystym dniu były sprawowane w porządku niedzielnym. Dzisiaj przypada również 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji o godz. 10:30 została odprawiona uroczysta Msza Święta celebrowana przez ks. Proboszcza, podczas której modliliśmy się szczególnie w intencji naszej Ojczyzny, a także wszystkich, którzy oddali życie w jej obronie.

Msza Święta rozpoczęła się od uroczystej procesji, która z placu kościelnego przeszła do kościoła. Po pozdrowieniu ks. Proboszcz powiedział, że słowa Bóg, Honor, Ojczyzna dla pokoleń naszych rodaków łączyły i łączą w sobie to co najważniejsze w życiu. wiara w Boga jedynego, godność, którą nam nadał w akcie stworzenia i miłość do Ojczyzny która jest miejscem naszego ziemskiego bytowania, są fundamentem naszej codzienności. Trzeba jednak prosić, aby Bóg swoją łaską pomógł nam nieść te wartości w przyszłe pokolenia, tak by nasz naród nie zagubił się w świecie i nie zatracił swojej tożsamości.

Następnie ks. Proboszcz przywitał zgormadzonych: ks. Michała Matuszka z parafii ewangelicko-augsburskiej w Ustroniu, Sekretarza Miasta Ustroń – Pana Ireneusza Stańka, Zastępcę przewodniczącego Rady Miasta – Panią Jolantę Hazukę, radnych powiatowych i miejskich, organizacje kombatanckie, społeczne i polityczne, funkcjonariuszy służb mundurowych, poczty sztandarowe orkiestrę z Jastrzębia Zdroju, gości i mieszkańców naszego miasta.

W dniu dzisiejszym kazanie podczas wszystkich Mszy Świętych głosił ks. Rafał Dendys – wikariusz naszej parafii, natomiast podczas tej Eucharystii Słowo Boże skierował do nas także ks. Michał Matuszek z parafii ewangelicko-augsburskiej. Możemy go wysłuchać poniżej:

Na zakończenie odśpiewaliśmy uroczyste „Te Deum laudamus…”, a także pieśń „Boże, coś Polskę…”. Liturgię uświetniła orkiestra pod dyrekcją Sylwestra Skrzeszowskiego z Jastrzębia Zdroju.

Po uroczystościach w naszym kościele, zgormadzeni udali się pod pomnik Pamięci Narodowej znajdujący się za ustrońskim Rynkiem, gdzie nastąpiła dalsza część obchodów. Naszą parafię reprezentował ks. Michał Wójcik – wikariusz, który wspólnie z ks. Michałem Matuszkiem z parafii ewangelicko-augsburskiej złożyli pod pomnikiem kwiaty.

Paweł Matuszka