Uroczystość I Komunii Świętej – 8 maja 2022

W tegoroczną Niedzielę Dobrego Pasterza – 8 maja, w naszej parafii obchodziliśmy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. 34 dzieci z ustrońskich szkół podstawowych nr 1 i 2 po raz pierwszy w pełni uczestniczyło w Mszy Świętej. Do tego dnia dzieci przygotowywały się pod opieką ks. Rafała i s. Marcji od początku roku szkolnego. Uroczystość ta dla każdej parafii to wielkie święto, nie inaczej było tym razem.

O godz. 10:15 na placu kościelnym zgromadziły się dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Po słowie wstępnym Ks. Proboszcz udzielił dzieciom błogosławieństwa, a następnie uczynili to rodzice. Potem wszyscy zostali pokropieni wodą święconą i w procesji przeszli do kościoła, gdzie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia.

Kazanie skierowane do dzieci wygłosił ks. Rafał, który również razem z ks. Proboszczem koncelebrował Mszę Świętą. Po kazaniu przy odpalonych od paschału świecach nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

W procesji ofiarnej dzieci do Ołtarza niosły:
Święcę – znak Chrystusa Zmartwychwstałego
Kwiaty – symbol wdzięczności za dar Eucharystii
Dar serca – nowe ampułki, które będą służyły parafii w trakcie ważniejszych uroczystości
Woda – źródło życia
Wino – które podczas przeistoczenia staje się Krwią Chrystusa
Chleb – owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, które staje się Ciałem Chrystusa

Najważniejszym punktem tej wyniosłej uroczystości był moment przyjęcia Komunii Świętej, której wszystkim dzieciom udzielił ks. Proboszcz. Po Komunii nastąpił czas podziękowań: Panu Jezusowi, kapłanom, s. Marcji, rodzicom, organiście, rodzinie i wszystkim gościom. Po zakończeniu Mszy Świętej dzieci stanęły do wspólnego zdjęcia z ks. Proboszczem, ks. Rafałem i s. Marcją.

O godz. 16:00 dzieci ponownie zgromadziły się w kościele, aby uczestniczyć w nabożeństwie dziękczynnym za dar Eucharystii odprawionym przez ks. Rafała. Po nabożeństwie zostały poświęcone i rozdane pamiątkowe obrazki.

Rozpoczął się biały tydzień, podczas którego codziennie dzieci będą uczestniczyły w nabożeństwach majowych oraz we Mszy Świętej.

P.M.