Koncert Chóru Kameralnego „Lege Artis” – 13 maja

W piątek 13 maja na sakralne impresje muzyczne do kościoła zaprosił nas Chór Kameralny „Lege Artis”. Koncert odbył się w ramach „3. Ustrońskiej Nocy Muzeów”. Jak zaznaczył ks. prob. Wiesław Bajger, witając zgromadzonych w kościele, takie wydarzenie w naszej Parafii miało miejsce po raz pierwszy.

Na początku kilka słów o chórze powiedziała p. Barbara Niemczyk – Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta w Ustroniu. Dowiedzieliśmy się, że  Chór Kameralny „Lege Artis” działa od roku 2007 przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie. W swoim repertuarze zespół posiada utwory muzyki sakralnej, klasycznej i świeckiej – sukcesywnie poszerzane i doskonalone.  Jest laureatem festiwali kolędowych w Będzinie i Tychach oraz festiwalu eucharystycznego w Katowicach. W przeszłości chór koncertował we Francji, współpracował również z orkiestrą symfoniczną szkoły muzycznej w Bielsku-Białej. W roku 2019 chór wydał swoją pierwszą płytę z kolędami zatytułowaną „Święta noc”. W roku 2021 chór został laureatem VI Międzynarodowego konkursu chórów im. Profesora Józefa Świdra w Cieszynie.

Dyrygentem zespołu od roku 2013 jest pan Szymon Staniszewski (jest także dyrygentem Ustrońskiego Chóru Ewangelickiego) – muzyk, dyrygent, wokalista i pedagog. Absolwent wydziału artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Nauczyciel śpiewu solowego, a także zbiorowej emisji głosu w różnego typu zespołach wokalnych. Od 2018 r. jest wokalistą i jednocześnie trenerem wokalnym zespołu a capella „Avocado”.

Ten 11. osobowy zespół uraczył nas pięknym śpiewem kilku pieśni, przeplatanych recytacjami p. Adriany Adamczyk. Usłyszeliśmy słowa o Krzyżu, bólu, o tym jak mamy iść, aby pokonać trudności. I o tym, że tego uczy nas Jezus i Jego Matka, która jest z nami właśnie dzięki Jezusowi. Usłyszeliśmy piękne ALLELUJA oraz Hymn do Miłości.

Dziękując za ten piękny występ, Ks. Proboszcz poprosił o wspólne odmówienie modlitwy o pokój w Ukrainie – Ojcze nasz…

Barbara Langhammer