Uroczystość Wczesnej Komunii Świętej – 15 maja

W niedzielę 15 maja w naszej parafii przeżywaliśmy piękną, a zarazem wyjątkową uroczystość Wczesnej Komunii Świętej. Przed godziną 12:00 na dziedzińcu naszego kościoła wraz ze swoimi rodzicami zgromadzili się trzej chłopcy: Franciszek, Ignacy oraz Rafał, którzy przez cały rok pod okiem s. Marcji, a także ks. Rafała przygotowywali się do tego, aby po raz pierwszy w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej przyjmując Komunię Świętą. Uroczystościom przewodniczył ks. Proboszcz w koncelebrze z ks. Rafałem.

Na początku dzieci otrzymały Błogosławieństwo oraz zostały pokropione wodą święconą. Następnie wszyscy w procesji udali się do kościoła, gdzie sprawowana była uroczysta Eucharystia w intencji dzieci przyjmujących po raz pierwszy Komunię Świętą, ich rodziców oraz chrzestnych.

W kazaniu skierowanym do chłopców ks. Rafał mówił o wyjątkowości tego, że przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej odbywa się wcześniej, a ich rówieśnicy uczynią to dopiero w trzeciej klasie. To wielkie wyróżnienie, a zarazem zadanie dla chłopców i ich rodziców, bo jeżeli Pan Jezus przychodzi do naszego serca, to chce, abyśmy całym sercem byli razem z Nim, dając zarazem przykład, niezależnie w którym miejscu aktualnie się znajdujemy. Później ks. Rafał przybliżył znaczenia imion chłopców.

Rafał – z języka hebrajskiego znaczy Bóg uzdrawia. Nawiązał przy tym do spowiedzi, kiedy Pan Bóg uzdrawia naszą duszę.
Franciszek – pochodzi od słowa Francja i z języka germańskiego znaczy wolny. Pan Bóg uwalnia nas od grzechu.
Ignacy – z języka łacińskiego znaczy ogień, który towarzyszy nam również w kościele. Ogień oznacza Pana Jezusa obecnego wśród nas. Pan Jezus, który uzdrawia, który czyni człowieka wolnym. Ogień symbolizuje również miłość. Pan Jezus tak bardzo kocha człowieka, że pragnie z nim być cały czas.

Po kazaniu przy zapalonych od paschału świecach nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Później w modlitwie powszechnej modliliśmy się za dzieci, rodziców, dziadków, katechetów, kapłanów oraz wszystkich wiernych. W procesji z darami do ołtarza zostały przyniesione: świeca, kwiaty, wino, chleb oraz hostia.

Najważniejszą częścią tej uroczystości był moment przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, do której chłopcy podeszli wraz ze swoimi rodzicami.

Po Komunii nastąpił czas podziękowań: Panu Jezusowi, kapłanom, rodzicom oraz s. Marcji. Ks. Rafał poświęcił pamiątkowe obrazki z wizerunkiem Chrystusa, które następnie chłopcom wręczył ks. Proboszcz.

Na koniec po otrzymanym Błogosławieństwie wszyscy stanęli do wspólnego zdjęcia.

P.M.