Uroczystość Bożego Ciała – 16 czerwca

16 czerwca, w czwartek przypadający po Niedzieli Najświętszej Trójcy przeżywaliśmy podniosłą Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tzw. Boże Ciało.

O godz. 7:30 sprawowana była uroczysta Eucharystia w intencji wszystkich Parafian koncelebrowana przez ks. Proboszcza, ks. Michała oraz ks. Józefa. W kazaniu ks. Michał mówił zarówno o roli Krzyża, Krwi i Ciała Pana Jezusa. Zachęcał, aby w naszym życiu zawsze było szanowane Ciało Chrystusa, także ciało drugiego człowieka, ale by również szanowany był chleb. Na koniec zacytował słowa naszego wieszcza narodowego Cypriana Kamila-Norwida:

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba….
Tęskno mi, Panie…

Całe kazanie możemy wysłuchać poniżej:

Tradycyjnie po tej Mszy Świętej udaliśmy się w procesji Eucharystycznej ulicami naszego miasta. Na czele procesji szedł ministrant z krzyżem, potem Dzieci Maryi ze swoim sztandarkiem, Siostry Boromeuszki, dzieci sypiące kwiaty, ministranci, kapłani i kapłan pod baldachimem niosący Najświętszy Sakrament, potem chórzyści oraz pozostali wierni.

Procesja przeszła, tak jak w poprzednich latach ulicami: Daszyńskiego, Grażyńskiego, Słoneczną, 3 Maja. Pierwszy ołtarz, przygotowany przez młodzież pod opieką ks. Michała, zatrzymał nas przy restauracji „Sisi”. Tam po odczytaniu Ewangelii o przygotowaniu Paschy…, modliliśmy się głównie w intencji naszej młodzieży, aby dobrze potrafiła wybrać swoją przyszłość. Potem zostało pobłogosławione Najświętszym Sakramentem to miejsce i ludzie tam mieszkający.

Idąc do drugiego ołtarza, który znajdował się w pobliżu Miejskiego Domu Spokojnej Starości śpiewaliśmy, a w śpiewie przewodzili chórzyści chóru „AVE” razem z naszym organista Panem Arkadiuszem. Ołtarz przygotowały osoby należące do Róż Żywego Różańca. Tam również odczytana została Ewangelia, tym razem o cudownym rozmnożeniu chleba i ryb oraz o nakarmieniu tłumu ludzi. Zostały też odśpiewane suplikacje i modlitwa – prośba o ochronę nas przed złem. Polecaliśmy wszystkich Seniorów, tych w domach, w szpitalach a także tych, którzy musieli opuścić swoje domy, uciekając przed wojną. Na koniec zostało udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Trzeci ołtarz znajdował się przy dawnej poradni dziecięcej, a przygotowali go Państwo Kopieczkowie. Przy tym ołtarzu usłyszeliśmy Ewangelię o tym, jak zaproszeni na ucztę wymawiali się, że nie mogą z różnych powodów przyjść, a potem z zaproszenia skorzystali ludzie z ulicy. Modliliśmy się przepraszając za wszystkie nasze złe czyny i zachowania. Polecaliśmy też nasze osobiste sprawy i wszystkie rodziny naszej Parafii.

Po pobłogosławieniu tego miejsca i ludzi tam mieszkających skierowaliśmy się do ostatniego, czwartego ołtarza umiejscowionego na Rynku.

Ten ołtarz został przygotowany przez rodziców dzieci, które w ostatnim czasie po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swoich serc. Na tym czuwała s. Marcja. Odczytana Ewangelia mówiła o Jezusie, winnym krzewie, i o tych którzy trwają przy Jezusie.

Po odśpiewaniu suplikacji otoczyliśmy modlitwą cały Kościół, a także za tych, którzy od Kościoła odeszli. Modliliśmy się za dzieci naszej Parafii. Na koniec Ksiądz Proboszcz podziękował – najpierw Panu Bogu za piękną pogodę, potem tym, którzy przygotowali ołtarze, a także służbom zapewniającym bezpieczne przejście procesji. Podziękował też służbie liturgicznej, kapłanom, chórowi „AVE”, a także wszystkim uczestnikom tej pięknej procesji, która wyrażała naszą wiarę w Żywego Chrystusa. Przed opuszczeniem tego miejsca kapłan udzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Następnie procesja udała się do kościoła, gdzie odśpiewano uroczyste „Te Deum laudamus…”. Na zakończenie ks. Proboszcz udzielił wszystkim Błogosławieństwa Eucharystycznego.

B. Langhammer