Zakończyliśmy Oktawę Bożego Ciała

W czwartek 23 czerwca zakończyliśmy oktawę Bożego Ciała, podczas której codziennie szliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła. Ostatni raz poszliśmy w procesji w piątek 24 czerwca z racji przypadającej w tym dniu uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Słowo „oktawa” pochodzi z j. łacińskiego i oznacza okres ośmiu dni. W tym roku czas oktawy trwał od czwartku 16 czerwca do czwartku tydzień później (23.VI). W liturgii rzymskiej Oktawa Bożego Ciała istniała do 1955 r. Została zniesiona dekretem papieża Piusa XII. Niemniej na prośbę Episkopatu Polski został zachowany zwyczaj obchodów oktawy, choć nie ma już to charakteru liturgicznego. W 1987 r. została wydana Instrukcja Episkopatu Polski o kulcie i Tajemnicy Eucharystycznej poza Mszą Świętą, gdzie podano: „Należy również zachować procesje odprawiane przez 8 dni po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz procesję w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa tam, gdzie jest taki zwyczaj”

Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w Oktawie Bożego Ciała. Dziękujemy dzieciom sypiącym kwiaty, ministrantom, Panom niosącym baldachim,  organistom, oraz kościelnym.