Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego na Jasną Górę

30 lipca, wczesnym rankiem o godz. 5:20 wyruszyliśmy na 42 pielgrzymkę Stowarzyszenia Cudownego Medalika (Apostolatu Maryjnego) do Częstochowy. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Eucharystia – owocem radości odkrywanej z Maryją”. Nasza grupa liczyła 53 osoby (27 z Ustronia, 6 z Chybia oraz 20 z Bąkowa).

W autokarze śpiewaliśmy Godzinki do NMP, pieśni maryjne oraz odmówiliśmy radosną część Różańca Świętego. Do celu dotarliśmy stosunkowo wcześniej. Przed rozpoczęciem głównych uroczystości zdążyliśmy jeszcze odprawić Drogę Krzyżową na wałach Jasnogórskich. Następnie zgromadzonych pielgrzymów przywitał podprzeor o. Grzegorz Loik.

O godz. 11:30 rozpoczęła się uroczysta eucharystia, której przewodniczył ks. bp Jan Piotrowski – biskup kielecki w koncelebrze z dyrektorem krajowego AMM – ks. Jerzym Basajem CM oraz kapłanami, którzy przybyli na Jasną Górę ze swoimi grupami Apostolatu Maryjnego. Wszyscy modlili się o Boże błogosławieństwo dla członków Apostolatów Maryjnych w  Polsce.

W homilii ks. Biskupa usłyszeliśmy słowa: „przynieśliśmy Ci Maryjo na dzisiejszą uroczystość bukiet wdzięczności dla najlepszej z Matek”. Powstanie Apostolatu Maryjnego związane jest z objawieniami Matki Bożej przy Rue de Bac w dniu 27 listopada 1830 r. – Maryja podczas tego objawienia poleciła zakonnicy Katarzynie Laboure rozpowszechnienie medalika zwanego „cudownym” po całym świecie. Obiecała, że ktokolwiek z wiarą i ufnością będzie nosił ten medalik na szyi, dostąpi wielu Bożych Łask. W dalszej części kazania ks. Biskup zachęcał nas także do wiernego i odważnego chodzenia drogami Ewangelii we wspólnocie Kościoła, do życia łaskami sakramentów św., do modlitwy różańcowej o pokój w naszych sercach, rodzinach, w Ojczyźnie i na Ukrainie. Mówił, że różaniec jest niezbędnym środkiem w rękach chrześcijanina po to, aby być przyjacielem Pana Jezusa. Tego zaś może nas nauczyć tylko Matka Boża, która nieustannie mówi do nas: „zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie”.

Podczas Eucharystii przyjęto do A.M. około 50 nowych członków. Dyrektor krajowy AMM ks. Jerzy Basaj przyjął od nich ślubowanie i obdarował Cudownym Medalikiem. Potem przed obrazem Pani Jasnogórskiej zawierzył nas i całe Stowarzyszenie Apostolatu Maryjnego Jej opiece.

Nośmy więc Cudowny Medalik i nieustannie módlmy się na różańcu za ludzi zagubionych duchowo, obojętnych religijnie i szkalujących Ciebie najlepsza Matko! Służmy ubogim z ewangeliczną miłością.

Eucharystia zakończyła się uroczystym błogosławieństwem i modlitwą „Anioł Pański”. Do godz. 15:30 mieliśmy czas wolny. Każdy mógł osobiście porozmawiać z Matką Bożą i przed Najświętszym Sakramentem odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Umocnieni Eucharystią i usłyszanym słowem Bożym z modlitwą i pieśnią na ustach wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ustronia, gdzie przybyliśmy ok. godz. 18:00.

Zofia Gęgotek