Święto św. Marka – Modlitwa o pokój i urodzaje

W poniedziałek 25 kwietnia obchodziliśmy święto św. Marka Ewangelisty, autora najstarszej i najkrótszej Ewangelii. Św. Marek był uczniem św. Piotra Apostoła. W nowym testamencie występuje pod imieniem Jan lub Jan Marek.

Św. Marek to patron pisarzy, notariuszy, a także murarzy, koszykarzy (wyplatających kosze) i szklarzy. Bywa też przyzywany w sprawach pogody i podczas siewów wiosennych. Stało się tak dlatego, że dzień św. Marka (25 kwietnia) był dniem, w którym w starożytności odbywano procesję błagalną, która miała wyprosić dobre zbiory. Także i my po Mszy Św. o godz. 7:00 udaliśmy się w procesji błagalnej pod krzyż znajdujący się na dziedzińcu kościoła, wyśpiewując Litanię do Wszystkich Świętych. aby następnie wyprosić modlitwy o pokój na świecie oraz o dobre urodzaje.

Trzy kolejne dni modlitw o urodzaje odbywają się zawsze w tygodniu poprzedzającym Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym roku będą to dni 16,17 i 18 maja.