Pomnik nagrobny pierwszego proboszcza reegowanej parafii św. Klemensa pochodzi z 1790 r. i stanowi jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy, zabytków Ustronia z okresu baroku.
Wyryty na nim napis łaciński: Hic iacet Franz Entzendorffer primus par [occus] natus Skotschovii 19 april 1754 obiit 26 febra A 1790 tłumaczy się następująco:
Tu spoczywa Franz Enztendorffer pierwszy proboszcz narodzony 19 kwietnia 1754 r. w Skoczowie zmarły 26 lutego 1790 roku.
Pomnik zbudowany jest z piaskowca o dość złożonej, pasmowej strukturze, co widać gołym okiem, utrudnia konserwację.
To długa i żmudna praca. Najpierw nagrobek został zdemontowany, potem należało go oczyścić z czarnej, szkodliwej patyny i zapleśnień rdzawych. Pod patyną składającą się z zabrudzeń, grzybów, glonów kamień się sypał i był bardzo trudny do oczyszczenia.
Po tych zabiegach kamień trzeba odsolić, tzn. rozpuścić w wodzie sole pochodzące z atmosfery (kwaśne deszcze), aby przeniknęły do innego materiału o większej porowatości niż kamień.
Zabieg, z przerwami, powtarza się kilkakrotnie i przychodzi wreszcie pora na impregnację kamienia środkami wchodzącymi w reakcje z krzemem. Trwa to kilka tygodni. Teraz dopiero można uzupełniać ubytki, pęknięcia, zniekształcenia. Do tego celu używa się kitów pochodzenia zagranicznego w różnych odcieniach, identycznych do pasm piaskowca.
Potem następuje hydrofobizacja; polega ona na wprowadzaniu w strukturę kamienia takiego impregnatu, który zabezpiecza przed wodą, szkodliwymi solami; również przed zabrudzeniami, łatwiej utrzymać go w czystości. Dopiero teraz następuje montowanie elementów.
Piaskowiec, z którego zbudowany jest kamień nagrobny nie pochodzi z naszych terenów. Obramowanie nagrobka wykonane jest z kamienia breńskiego – zostanie zastąpione piaskowcem.
Pani konserwator zapewnia, że gdyby nie przeprowadzono konserwacji, to wkrótce pomnik by się rozsypał. Tyle było pęknięć, a drążąca i zamarzająca woda przyczyniała się do powstawania nowych ubytków.
Dlatego cenię Waszego Ks. Proboszcza za to, co robi w tej dziedzinie – podsumowuje pani konserwator Barbara Lenart, zapraszając na ustroński cmentarz z odrestaurowanym pomnikiem ks. Franza Entzendorffera.
Grób ks. Franza Entzendorffera został odnowiony w 2001 roku.