Błogosławieństwo św. Błażeja – 3 II 2020

W poniedziałek 3 lutego obchodziliśmy wspomnienie św. Błażeja biskupa i męczennika, który był biskupem Sebasty, miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji. Umarł on jako męczennik około roku 316. Tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Podczas Mszy św. za wstawiennictwem św. Błażeja modliliśmy się do Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy. Po Mszy świętej mogliśmy otrzymać specjalne błogosławieństwo połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka. Natomiast w ciągu całego dnia trwało modlitewne Różańcowe Jerycho zakończone Mszą Św. o 18:00 oraz Apelem Jasnogórskim.

Przy błogosławieniu świec tzw. „błażejek” usłyszeliśmy słowa modlitwy:
„Wszechmogący, wieczny Boże, Ty stworzyłeś cały świat. Z miłości zesłałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby leczył nasze choroby duszy i ciała. Dając świadectwo wiary, święty Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia chorób gardła. Prosimy Cię, pobłogosław † te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie”.

Następnie kapłan podchodząc do każdego wiernego wypowiadał słowa błogosławieństwa:
„Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, † i Ducha Świętego”.