Koncert „Śpiewajmy Panu” – 05.09.2020

W sobotę, 5 września wieczorem odbył się w naszym kościele koncert główny „Śpiewajmy Panu”, w ramach XVI Festiwalu Ekumenicznego. Po wprowadzeniu w koncertowy nastrój przez Julię Rafalską, która zaśpiewała Ave Maria Giulio Cacciniego przy udziale całego Trio Vox Tribus, oraz przez nostalgiczną recytację ks. Jana Twardowskiego „Nie przyszedłem pana nawracać” w wykonaniu Magdaleny Kozłowskiej głos zabrał przewodniczący Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego Łukasz Sitek. Przywitał ks. proboszcza Wiesława Bajgera i proboszcza parafii ewangelickiej ks. radcę Piotra Wowrego oraz starostę powiatu cieszyńskiego p. Mieczysława Szczurka, przewodniczącego rady powiatu cieszyńskiego p. Stanisława Kubiciusa, naszego burmistrza p. Przemysława Korcza, przew. rady miasta p. Marcina Janika, oraz wszystkich innych licznie zgromadzonych w kościele. Po tym przywitaniu zwrócił uwagę na rolę  Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego działającego od ponad 15 lat, które pogłębia międzywyznaniową wspólnotę mieszkańców naszego miasta oraz bogatego historycznie Śląska Cieszyńskiego, pozwala dostrzegać różnorodność tradycji, uczy tolerancji obu wyznań, wzajemnego poznania i poszanowania…W dalszej części zobaczyliśmy i usłyszeliśmy p. Burmistrza. Przypomniał historię powstania Stowarzyszenia oraz osoby mające wpływ na jego powstanie i bogatą historię działalności. Za ten dorobek Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński wyróżnił Stowarzyszenie i Przewodniczącego Stowarzyszenia nadając honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Te odznaczenia wręczyli p. Mieczysław Szczurek i p. Stanisław Kubicius, wyrażając nadzieję, że dzięki działalności Stowarzyszenia na naszej Ziemi Cieszyńskiej będzie pokój i spokój, mimo, że ciągły niepokój na świecie, wojny i wojny bez końca. Jakże niepewna jest ziemia… Panowie pogratulowali wyróżnionym i podziękowali za wszystko.

Po tej oficjalnej części rozpoczął się koncert. Poszczególnych artystów przedstawił p. Sitek – Julię Rafalską mezzosopran, Pawła Seligmana organy, Tomasza Pająka klarnet oraz Jacka Heczko skrzypce. Czyli Trio Vox Tribus

Usłyszeliśmy cztery utwory – improwizację Opus XIX Feliksa Nowowiejskiego, oryginalnie napisaną na puzon i fortepian a dla Tria przerobioną na skrzypce, klarnet i organy przez Katarzynę Danel. Potem był krótki utwór organowy, IV część suity katedralnej amerykańskiego kompozytora Gordona Younga. Następnie usłyszeliśmy muzykę wokalną Alessandro Stradella „Pieta, Signore” z refleksją wielkopostną. Pięknie wybrzmiał chorał Jesus bleibt meine Freude (Jezu pozostań moją radością) J.S Bacha w aranżacji Katarzyny Danel.

Po tej muzyce po raz drugi usłyszeliśmy Magdę Kozłowską, tym razem przedstawiła nam refleksyjne rozważanie ks. Józefa Tischnera „Krótki przewodnik po życiu”. O tym, co znaczy być człowiekiem.

No i kolejne cztery utwory – starowłoska aria  Antonio Lottiego z XVII w., współczesny koreański utwór Cohena de Jonge wykonany przez Trio, następnie XIX. wieczny francuski utwór wykonany na organach Toccata h-mol Eugène Gigout’s . Na koniec usłyszeliśmy przepiękne wykonanie Ave Maria Williama Gomeza, zmarłego przed 20. laty kompozytora panamskiego.

Jeszcze raz wystąpiła Magdalena Kozłowska z pięknym wierszem ks. Jana Twardowskiego „Niewidoma dziewczynka”.. Po tym nostalgicznym wierszu usłyszeliśmy prawykonanie bardzo  „świeżego” utworu  Katarzyny Damel „Chociażbyś przeszedł cały świat”.. Było tyle braw, że nie mogło zabraknąć bisa. Było to  wykonanie po raz drugi Ave Maria.

Dziękując za ten piękny koncert, za wzruszające recytacje nasi Proboszczowie zaproponowali wspólne odmówienie modlitwy Ojcze nasz..po czym udzielili wszystkim Bożego błogosławieństwa.

Barbara Langhammer