Spotkanie ze Sztuką religijną i sakralną – 17.02.2020, godz. 19:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie ze sztuką religijną i sakralną. Tematem wykładu Państwa Elżbiety i Andrzeja Georgów będzie:

Wielkanoc w sztuce plastycznej, religijnej
i sakralnej na przestrzeni wieków
.

Spotkanie odbędzie się w formie zdalnej w Środę Popielcową 17 lutego 2021 roku o godz. 19:00. Poniżej zostały zamieszczone materiały na spotkanie:

—— MATERIAŁY NA SPOTKANIE ——

Gromadzony przez nas od ponad roku materiał tekstowy i fotograficzny dotyczący przedstawienia Wielkanocy w sztuce plastycznej religijnej i sakralnej na przestrzeni wieków jest tak ogromy, że zmuszeni zostaliśmy do podzielenia go na trzy odrębne wykłady.

Pierwszy wykład poświęcony wydarzeniom liturgicznym, takim jak: Środa Popielcowa. Wielki Post i Niedziela Palmowa. Będzie obejmował przedstawienia w sztuce plastycznej, takich wydarzeń, jak: Triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, Wypędzenie Przekupniów ze Świątyni, Wskrzeszenie Łazarza, Proroctwa i nauczanie o Sądzie ostatecznym

Drugi wykład poświęcony będzie wydarzeniom liturgicznym Wielkiego Tygodnia, w tym Triduum Paschalnego, to jest Ostatniej Wieczerzy, poprzedzonej Umyciem przez Chrystusa nóg apostołom, Modlitwy w Ogrójcu, Męki Pańskiej

Trzeci wykład poświęcony będzie Zmartwychwstaniu Pańskiemu, Spotkaniu Chrystusa Zmartwychwstałego z Marią Magdaleną, Spotkaniu z Matką oraz Spotkaniu z Niewiastami, a także Spotkaniu w drodze do Emaus, Wieczerzy w Emaus, Rozesłaniu Apostołów i Wniebowstąpieniu.

Nasz pierwszy wykład i fotograficzną prezentację dzieł sztuki europejskiej rozpoczniemy od momentu, gdy Jezus wrócił do Kafarnaum, aby opuścić je ostatecznie jesienią. Skierował się na południe, do Jerozolimy, na obchody Święta Namiotów, przypadającego na koniec października. Przybył tam w tajemnicy. Wcześniej przeszedł Samarię, gdzie został źle przyjęty, i zatrzymał się w Betanii, niecałe trzy kilometry od stolicy, w domu trojga rodzeństwa: Łazarza, Marty i Marii. Potem uroczyście wjechał do Jerozolimy na osiołku, którego nikt przed Nim nie dosiadał, a za Nim Dwunastu Apostołów. Aż kilkanaście dzieł sztuki prezentujących wjazd do Jerozolimy zaprezentujemy w naszym wykładzie.

Przez dłuższy czas mieszkał w Betanii, a do Świętego Miasta udawał się tylko po to, aby głosić kazania. Kilka prac plastycznych z tego okresu pokażemy w naszej prezentacji.

W czasie jednego z pobytów w Jerozolimie wypędził przekupniów z terenu świątyni – powywracał stoły wymieniających pieniądze i ławki przekupniów sprzedających gołębie, zarzucając im, że zamienili do Jego Ojca w „jaskinię zbójców” (Mt 21,13). I ta scena ma kilka przedstawień, które pokażemy w naszym wykładzie.

Takie postępowanie oraz kazania Jezusa wywołały niepokój i gniew kapłanów, którzy zagrozili, że każą Go ukamienować. Wówczas Jezus opuścił na jakiś czas Jerozolimę i udał się do Perei nad Jordanem, gdzie przed Nim przebywał już Jan Chrzciciel, aby tam głosić Dobra Nowinę. Ale po kilku dniach dotarła do Niego prośba Marry i Marii, aby powrócił i wyleczył ich ciężko chorego brata, Łazarza. Jezus zwlekał z powrotem dwa dni, a potem wyruszył do Judei, mówiąc Apostołom, że Łazarz zmarł. Rzeczywiście, kiedy dotarli do Betanii, młodzieniec był już pochowany od czterech dni. Wówczas Jezus kazał otworzyć zamkniętą „kamieniem” pieczarę i zawołał Łazarza. Na ten dźwięk jego głosu podniósł się i wyszedł, spowity jeszcze śmiertelnym całunem. Kilka przedstawień tej sceny będziemy omawiali i prezentowali w naszym wykładzie.

Urodzajne drzewo figowe. Przypowieść o dwóch synach. Przypowieść o rolnikach w winnicy. Przypowieść o wielkiej uczcie, a także pytania o Zmartwychwstanie, które przykazanie jest najważniejsze, czy Mesjasz jest Synem, czy Panem Dawida, Lament nad Jerozolimą, Wdowi grosz, to tematyka prac plastycznych kilku artystów.

Następnie Jezus przepowiada: zniszczenie świątyni, prześladowania Jego uczniów, spustoszenie i ucisk., a także wyjaśnia kiedy to się stanie. Wzywa: „Uważajcie i czuwajcie, bo nie wiecie kiedy ten czas nadejdzie”(…) Czuwajcie wiec, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie; z wieczora czy o pianiu kogutów, czy rankiem”. (Mk 13,33, 35). Opowiada słuchaczom: Przypowieść o roztropnych i nieroztropnych pannach, którą ewangelista Mateusz kończy słowami: „Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia, ani godziny” (Mt 25,13), zaś ewangelista Łukasz kończy: „Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie(…) Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie”. ( Łk 12,37-38). I tu, będziemy mieli możliwość poznać kilka prac różnych artystów, a najwięcej poświęconych przypowieści o pannach roztropnych i nieroztropnych.

Ostatnia część wykładu poświęcona będzie przedstawieniom zapowiadającym mękę, śmierć,zaczynającym się od słów: „Nadeszła godzina. Aby został uwielbiony Syn człowieczy” tzn. gdy Syn będzie uwielbiony przez Ojca.

Na tym zakończymy pierwszy wykład z cyklu trzech wykładów, zatytułowanych: „Wielkanoc w sztuce plastycznej religijnej i sakralnej na przestrzeni wieków”.

Opracowali: Elżbieta i Andrzej Georgowie

Zainteresowani zdalnym spotkaniem poszerzonym o tekst i fotografie w pdf-ie prosimy o kontakt na adres: andrzej.georg@gmail.com.