Zaproszenie: Spotkanie ze sztuką religijną i sakralną – 28.03.2021

Zapraszamy na kolejne spotkanie ze sztuką religijną i sakralną. Tematem wykładu Państwa Elżbiety i Andrzeja Georgów będzie: Wielkanoc w sztuce plastycznej, religijnej i sakralnej na przestrzeni wieków – część II.

Spotkanie odbędzie się w formie zdalnej w Niedzielę Palmową 28 mara 2021 roku o godz. 19:00.

Pojawił się Zeszyt 3 w ramach Zeszytów Klementyńskich, który można zobaczyć obok. ZESZYT NR 3

Drugą część naszego zdalnego wykładu: Wielkanoc w sztuce plastycznej religijnej i sakralnej na przestrzeni wieków, rozpoczniemy od momentu, kiedy to w wigilię Paschy, w bogatym domu Marii, siostry św. Piotra, jak mówi tradycja, matki chłopca i mieniem Marek, przyszłego ewangelisty, odbyła się niezwykła wieczerza. Ewangelie nie odnoszą się do imienia właściciela domu. Była to Ostatnia Wieczerza, w której uczestniczył Jezus i dwunastu apostołów, a jeden z nich okazał się zdrajcą. Wszystko to działo się w Wieczerniku, znajdującym się na północnym skraju góry Syjon, niedaleko Bramy Syjonu w Jerozolimie. Kilkanaście przedstawień Ostatniej Wieczerzy, w dziełach plastycznych, omówimy i pokażemy w naszej prezentacji. Szczególną uwagę poświęcimy monumentalnemu malowidłu ściennemu (o wymiarach 460 x 880 cm),

Leonarda da Vinci, z około 1496 roku, Ostatnia Wieczerza, które podziwiać możemy jako iluzjonistyczne przedłużenie refektarza w Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Świetność i piękno Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, świadczy o geniuszu autora. To z tego powodu malowidło, będące najczęściej reprodukowanym obrazem religijnym wszech czasów, przyciąga od lat ogromne rzesze turystów, którzy chcą choć przez chwile popatrzeć na to, co wyszło spod pędzla mistrza renesansu.

Kilka przedstawień dotyczyć będzie sceny umycia nóg apostołom przez Chrystusa w wieczerniku.

Następnie poprzez przedstawienia kilkunastu dzieł sztuki pokazujących sceny: Modlitwy w Ogrojcu na Górze Oliwnej, Pocałunku Judasza, Pojmania Chrystusa, Sądu Chrystusa przed Annaszem i Kajfaszem, Judasza zwracającego srebrniki, Samobójstwa Judasza, Zaparcia się św. Piotra,Chrystusa przed Piłatem, przejdziemy do przedstawienia kilkudziesięciu scen Męki Pana Jezusa Chrystusa, z kulminacyjną sceną Ukrzyżowania.

Kolejno przedstawimy dzieła sztuki plastycznej przedstawiające sceny: Biczowania Chrystusa, (Chrystus przy słupie), Cierniem koronowania, Naigrywania się. Przedstawienia Chrystusa: Ecce Homo i Mąż Boleści. będą następnymi prezentacjami. Droga na Golgotę (Drogi na Kalwarię) rozpocznie przedstawienia kolejnych stacji Drogi Krzyżowej najbardziej rozpowszechnionych w sztuce sakralnej. Podniesienie krzyża, a następnie kilkanaście przedstawień Ukrzyżowania zakończy prezentację scen z Męki Pana Jezusa Chrystusa.

Szczególną uwagę poświęcimy wspaniałemu dziełu z około 1440 roku, niderlandzkiego malarza Rogera van der Weydena, Tryptyk Ukrzyżowania, zwłaszcza jego środkowej części o wymiarach 96 x 69 cm.

Ten namalowany techniką olejną na desce, obraz uważamy za wspaniały, bo Rogier van Weyden wydobył w nim uczucia towarzyszące bohaterom tryptyku za pomocą gestów i ekspresji twarzy. Cierpienie i ból Maryi i ból św. Jana, który z przerażeniem patrzy na śmierć Chrystusa i jednocześnie pragnie podnieść osuwającą się matkę Bożą, wydają się rozlewać na całe uniwersum za sprawą ciemnych postaci aniołów.

Następnie przejdziemy do prezentacji dzieł ilustrujących sceny: Zdjęcia z Krzyża. Piety, to najbardziej znana scena, prezentowana we wszystkich rodzajach dziel plastycznych. My najwięcej uwagi poświęcimy Pietom autorstwa Michała Anioła Buonarrotiego, szczególnie tej najsłynniejszej Piecie Watykańskiej. W tym dziele ukazał się prawdziwie największy renesansowy artysta, który wybrał harmonijną kompozycję o idealnych proporcjach, w której triumfuje piękno.

W następnym fragmencie zaprezentujemy ilustracje wydarzeń: Opłakiwania Chrystusa (Lamentacje), Rozpamiętywania Męki Chrystusa, prezentacji Zmartwychwstałego Chrystusa, Zstąpienia do Otchłani, Kilkunastoma prezentacjami sceny Złożenia do Grobu zakończymy nasz wykład.

Osoby chętne otrzymania materiałów tekstowych i fotograficznych do naszego zdalnego spotkania, które wspólnie studiować będziemy w wieczór Niedzieli Palmowej prosimy o zgłoszenie drogą e-mailowa. Tą samą drogą prześlemy je w formie pdf-u.

Opracowali: Elżbieta i Andrzej Georgowie

Kontakt:

e-mail: andrzej.georg@gmail.com