Nabożeństwo za zmarłych – 1 listopada 2021

DSC07140

1 listopada w całym Kościele obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu tradycyjnie po południu spotkaliśmy się na nabożeństwie poświęconym naszym zmarłym. Ksiądz Proboszcz przypomniał, że po odejściu z tego świata i tak powrócimy do życia; w naszym Panu.

Po odmówieniu Litanii do Wszystkich Świętych i czytaniach wysłuchaliśmy nazwisk osób, które w minionym roku odeszły do Pana:

Smagacz Władysław Turoń Karol Józef Oziomek Jadwiga Maria Wróbel Hildegarda Maria
Rembisz Urszula Barbara Korzeń Tadeusz Pinkas Władysław Piotr Pałka Kazimierz
Nowak Józef Stanisław Winter Stefan Romański Jan Józef Rycko Arkadiusz Franciszek
Kożdoń Jan Życiński Andrzej Zbigniew Kubień Maria Puzyrewski Wincenty
Chync Arkadiusz Napierała – Szymanek Helga Pasternak Julian Kazimierz Zloch Gertruda
Goryczka Eugeniusz Ferfecka Zofia Lebiedzik Stanisław Andrzej Ficek Jarosław
Dudek Genowefa Tyszkowski Marek Wincenty Rymaszewska Bogusława Kulczyk Kazimierz Władysław
Kwaśny Roman Karol Wąsek Helena Anna Miech Tadeusz Ficek Krystyna
Kazimierowicz Wacław Kuboszek Eugeniusz Grudzień Roman Nogawczyk Grzegorz Jan
Kowalczyk Izabela Ryszka Krzysztofa Brzóska Maria Helena Chmiel Stanisław Franciszek
KrajewskaEugenia Podżorski Rudolf Argalska Czesława Kazimiera Chwastek Teresa
Bandera Danuta Józefa Stochmal Henryk Janusz Sikora Krzysztof Gazurek Stanisław
Jaroszek Kazimiera Stec Jan Ludwik Franek Alojzy Ludwik Kidoń  Michał Jóżef
Jaworska Anna Maria Piątek Walter Bukowczan Andrzej Tadeusz Motylińska Wanda
Słaboszewska Krystyna Gaudy Jerzy Ostrowska Irena Bobkiewicz Helena Anna
Grzechacz Helena Kuziel Franciszek Marcin Szafrańska Krystyna Maria Odehnal Stefan Alojzy
Niemczyk Jan Konieczna Bronisława Krassek Włodzimierz Księżyk Magdalena Brygida
Rymaszewski Felicjan Binek Bogusław Józef Cudzich Emil Józef Mrzygłód Dariusz Piotr
Kaczmarek Jakub Szatanik Irena Gwiazda Zbigniew Leonard Księżyk Janusz Andrzej

Po chwili zadumy nad tymi nazwiskami zostały poświęcone znicze i przeszliśmy procesyjnie na cmentarz. W trakcie była odmawiana koronka do Bożego Miłosierdzia.

Na cmentarzu zatrzymywaliśmy się pięciokrotnie. Przy pierwszej stacji modliliśmy się za księży pochodzących z naszej parafii i za pracujących wśród nas: Franz Entzendorffer, Walenty Herczyk, Józef Stec, Józef Balcarek, Alfons Latocha, Jerzy Kołek, Józef  Karowski, Józef Kupka, Józef Skyba, Franciszek Pastucha, Ludwik Kojzar, Alfred Chromik, Henryk Stypa, Ignacy Szpunar, Erwin  Duda, Andrzej Matura, Karol Wojtek, Zbigniew Kozioł, Leopold Zielasko, Jerzy Kiełbasa. Druga stacja zatrzymała nas na modlitwie za wszystkich krewnych i  przyjaciół. Przy trzeciej skupiliśmy się na tych, którzy według nas umarli w grzechu. Prosiliśmy, aby Dobry Bóg im wybaczył. Dalej modliliśmy się za tymi, którzy walczyli z wrogiem Ojczyzny, którzy spoczywają na naszym cmentarzu a także na różnych nekropoliach w świecie. Na koniec naszych modlitw stanęliśmy przy krzyżu i objęliśmy modlitwą wszystkich obecnych na cmentarzu, także tego, którego Dobry Bóg jako pierwszego spośród nas powoła do wieczności.

Przy każdej stacji były też odczytywane nazwiska naszych zmarłych  wymienianych w wypominkach. Na koniec Proboszcz udzielił wszystkim błogosławieństwa, a ministranci postawili znicze na grobach księży.

Barbara Langhammer

Poniżej można wysłuchać Nabożeństwa w kościele: