Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego – 27 listopada

W sobotę 27 listopada 2021 roku pielgrzymowaliśmy do Zakopanego – Olczy (z naszej parafii 15 osób), gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Cudownego Medalika. Okazją była uroczysta Msza Święta rozpoczynająca 9-letnią nowennę przed 200 – rocznicą objawień NMP Cudownego Medalika w Paryżu przy Rue du Bac pod hasłem „Owoce Ducha Św. w życiu Maryi”. Nowenna każdego roku będzie ukierunkowana na jeden z 9 owoców Ducha Św. i z każdym z tych owoców związana będzie tajemnica różańcowa do codziennego odmawiania w ramach obowiązku, jaki ma każdy apostolat maryjny.

Kamień węgielny pod budowę w/w Sanktuarium poświęcił papież Jan Paweł II w 1980 r., a uroczysta konsekracja miała miejsce 30 lipca 1988 r. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego – ks. Kard. Franciszka Macharskiego. W ołtarzu głównym znajduje się witraż M.B. Cudownego Medalika, a u jej stup napis: O MARYJO BEZ GRZECHU POCZĘTA, MÓDL SIĘ ZA NAMI, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAMY! – To wezwanie z medalika przyczyniło się bezpośrednio do ogłoszenia w 1854 r przez bł. Papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Sanktuarium na Olczy jest duże, może pomieścić 1500 osób – było wypełnione po brzegi, a w Eucharystii uczestniczyli: księża misjonarze ze Zgromadzenia św. Wincentego A Paulo, Siostry Miłosierdzia i Apostolaty Maryjne z całej Polski (z naszej diecezji bielsko-żywieckiej ok. 130 osób).

Uroczystą Eucharystię o godz. 10:00 koncelebrował ks. Paweł Holc CM – wizytator księży Misjonarzy zgromadzeń wincentyńskich, a homilię o Cudownym Medaliku wygłosił ks. Szczepan Szpoton CM. Eucharystia zakończyła się o godz. 13:30 zawierzeniem Matce Bożej wszystkich zgromadzonych. Następnie zostaliśmy zaproszeni do dolnego kościoła na występ parafialnego zespołu regionalnego „Giewont” oraz na posiłek.

Około godz. 14:30 udaliśmy się na Krzeptówki do Sanktuarium Maryjnego poświęconego Matce Bożej Fatimskiej i św. Janowi Pawłowi II. Tam wspólnie pomodliliśmy się Koronką do Miłosierdzia Bożego,
a w kaplicy Matki Bożej indywidualnie pożegnaliśmy się z Matką Bożą Fatimską i o godz. 16:00 opuściliśmy Zakopane. Do Ustronia wróciliśmy około godz. 19:30.

Zofia Gęgotek