Nabożeństwo za zmarłych – 1 listopada

We wtorek 1 listopada obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu radujemy się z obecności Świętych w Niebie. Jest to także znak dla nas, że każdy jest powołany do Świętości i powinien do niej dążyć poprzez swoje życie. Tradycyjnie udajemy się także na cmentarze, aby wspomnień naszych zmarłych bliskich, przyjaciół, sąsiadów, znajomych. Msze Święte odprawiane były w porządku niedzielnym z dodatkową Eucharystią o godz. 16:30. Słowo Boże podczas tego dnia głosił ks. Proboszcz.

Zachęcamy do wysłuchania:

O godz. 15:00 zgromadziliśmy się w naszym kościele, aby uczestniczyć w tradycyjnym nabożeństwie za zmarłych. Najpierw przed ołtarzem odmówiliśmy Litanię do Wszystkich Świętych, Następnie podczas liturgii słowa sięgnęliśmy do Księgi Mądrości, a także do Ewangelii św. Jana, po której ks. Michał odczytał te osoby, które odeszły od nas w przeciągu ostatniego roku, a byli to:

Horbowska Lucyna Malorny Iwona Pilch Helena Torbus Helena
Bury Józef Szkliniarz Alina Śliwka Teresa Niemiec Jan
Mierzejewska Barbara Suda Krzysztof Reguła Lucyna Nowak Józef
Tomiczek Stanisław Węglorz Ewa Durczak Rozalia Mierzejewski Jerzy
Gogółka Halina Łukosz Roman Hajek Roman Przyszlakowska Stefania
Mateja Tomasz Cienciała Marian Gawliczek Waleria Kozik Andrzej
Wantuła Genowefa Skora-Mojeścik Henrieta Holeksa Maria Krysta Tomasz
Młynarczyk-Leszczyńska Wanda Białecki Józef Panasiewicz Elfryda Tkachenko Larysa
Komadowski Zbigniew Bukowczan Jerzy Matuszyńska Zofia Kordalski Jarosław
Kiszczak Maria Sikora Helena Babik Anna Gamrot Zbigniew
Zabielska Stanisława Życiński Jarosław Bąk Mieczysław Kubok Anna
Wawrzyk Marta Twardzik Andrzej  Czyż Urszula Kiecoń Jadwiga
Kugler Bronisław Smykowski Jacek Wójcik Piotr Maciejczek Marta
Niemiec Jadwiga Szkaradnik Tadeusz Goj Krystian Nawrat Stanisława
Sikora Jadwiga Suliba Marianna Żegalski Jan Kubik Kazimierz
Sopel Bronisław Kowalewska Magdalena Herzyk Stanisław Kondziela Paweł
Rycko Elfryda Kaleta Antoni Dyrda Antoni

Po zaśpiewaniu pieśni „Popatrz, jak prędko mija czas…”, ks. Proboszcz poświęcił przyniesione znicze, które przyozdobią groby naszych bliskich. Następnie rozpoczęła się procesja na cmentarz. Na czele szedł ministrant z kadzidłem, dalej krzyż, siostry zakonne, służba liturgiczna, kapłani oraz wierni.

Poniżej możemy wysłuchać nabożeństwo w kościele:

Na cmentarzu modlono się przy pięciu stacjach, przy każdej odczytując wypominki za zmarłych.

Przy I stacji modliliśmy się za wszystkich zmarłych kapłanów. Wymienione zostały nazwiska księży pracujących bądź pochodzących z naszej Parafii, a spoczywających na tym cmentarzu: ks. Franza Enzendorffera, ks. Józefa Skybę, ks. Franciszka Pastuchę, ks. Józefa Balcarka, ks. Ludwika Kojzara, ks. Zbigniewa Kozioła i ks. Leopolda Zielasko.

Przy II stacji modliliśmy się za zmarłych rodziców, krewnych i przyjaciół.

Przy III stacji wspominaliśmy zmarłych parafian, sąsiadów oraz tych, którzy w naszym mniemaniu umarli w grzechu, prosząc o łaskę wybaczenia dla nich.

Zatrzymując się IV raz, modliliśmy się za wszystkich zmarłych spoczywających na tym cmentarzu.

Na koniec, przy V stacji, która usytuowana była przy świeżo odnowionym krzyżu (na którym były jeszcze zabezpieczenia), kapłani modlili się za nas wszystkich obecnych na cmentarzu, prosząc także za tego spośród nas, którego Bóg powoła jako pierwszego do siebie. Potem Ministranci postawili znicze przy grobach wspomnianych wcześniej kapłanów.

W dniach 1-8 listopada zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, podczas których modlimy się za zmarłych polecanych w wypominkach.

P. Matuszka

fot. E. Langhammer