Triduum Paschalne i procesja Rezurekcyjna

WIELKI CZWARTEK

7 kwietnia 2023 roku przeżywaliśmy Wielki Czwartek, rozpoczynając w ten sposób Święte Triduum Paschalne
Do sprawowania uroczystej Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, jako pamiątki ostatniej wieczerzy, którą Pan Jezus spożył ze swoimi uczniami w przeddzień Swojej Męki i Śmierci, wyszli nasi trzej kapłani. Intencją tej Eucharystii była modlitwa za kapłanów pracujących wśród nas, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, także za kleryka Adama Bajorka, który w tym roku przyjmie święcenia diakonatu i za Ojca Świętego.
Radując się, jak codziennie, darem Mszy Świętej, pamiętaliśmy, że jest to także święto dla każdego księdza – dlatego na początku do naszych kapłanów skierowane zostały życzenia. Wyrazili je ministranci oraz dzieci i dorośli z poszczególnych grup modlitewnych. Księża otrzymali kwiaty i obietnicę modlitwy za Nich. Za to wszystko na koniec podziękował Ksiądz Proboszcz.
Kazanie powiedział ks. Michał Wójcik.
W czasie Eucharystii. zabrzmiał hymn „Chwała na wysokości Bogu”; w tym czasie biły wszystkie dzwony, aby następnie zamilknąć na czas przeżywania Męki naszego Pana.
Obrzędy Wielkiego Czwartku zostały zakończone przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy, która znajduje się przy ołtarzu Serca Pana Jezusa.
Tabernakulum zostało opróżnione, zgasła wieczna lampka, a ołtarz obnażony…
B. Langhammer, foto. E. Langhammer
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WIELKI PIĄTEK
W Wielki Piątek od godziny 7:00 rozpoczęliśmy Adorację Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Tradycyjnie przy Ciemnicy czuwają ministranci.
 
Wielkopiątkowy poranek związany jest z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. O godzinie 10:00 w wypełnionym kościele uczestniczyliśmy w ostatniej w tym roku Drodze Krzyżowej. Rozważania prowadził Ksiądz Proboszcz, a zawarta była w nich prośba do Dobrego Boga, aby nauczył nas dobrych, właściwych wyborów.
Po nabożeństwie można było uzyskać indywidualne błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego, do którego tłumie podchodziliśmy.
O godzinie 18:00 Liturgia Wielkiego Piątku.
Liturgię Męki Pańskiej rozpoczęliśmy od obrzędu prostracji – leżenia krzyżem, czyli najgłębszym uniżeniem przed Panem Bogiem. Wielkopiątkową liturgię sprawował ks. proboszcz Wiesław Bajger, który wygłosił homilii. Mękę Pańską zgodnie z tradycją odczytali Duszpasterze naszej Parafii.
Do godziny 23:00 czuwaliśmy przy Grobie Pana Jezusa i oddawaliśmy część Krzyżowi Chrystusa Pana Naszego. Kończąc nasze czuwanie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Milosierdzia dziękując Jezusowi za Jego Mękę dla naszego zbawienia.
B. Langhammer, foto. E. Langhammer
 
 
WIELKA SOBOTA
 
BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW
Tradycyjnie w Wielką Sobotę błogosławimy pokarmy, które spożyjemy w naszych rodzinach w niedzielny poranek Zmartwychwstania Pana.
 
 
WIGILIA PASCHALNA I PROCESJA REZUREKCYJNA
 
Rozpoczęte Triduum Paschalne w Wielki Czwartek zakończyliśmy Liturgia Wigilii Paschalnej zanurzając się tymsamym w zbawczej ofiarze Chrystusa i Jego Zmartwychwstaniu.
Liturgia tej szczególnej nocy jest niezwykle bogata w znaki od poświęcenia ognia, wniesienie i rozświetlenie Paschału, poświęcenie wody aż po rezurekcję.
 
 
Dziękujemy wszystkim którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie i przebieg Liturgii Wielkiego tygodnia.