Wigilia Paschalna 2024

W Wielką Sobotę od godz. 7.00 można było modlić się przy Bożym Grobie i adorować Krzyż. Od godz. 9.00 księża błogosławili na dziedzińcu kościelnym pokarmy a na godz. 12.00 zostały zaproszone dzieci. Po krótkiej rozmowie z nimi ks. Rafał pobłogosławił przyniesione koszyczki a potem zaprosił dzieci, i dorosłych, do kościoła, na modlitwę przy Najświętszym Sakramencie.

Po zmroku na dziedzińcu kościelnym, przy rozpalonym ognisku, nastąpiło poświęcenie ognia, a potem ks. Michał kreślił na paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz na polach między ramionami krzyża cyfry bieżącego roku, umieścił też pięć symbolicznych gwoździ w formie krzyża. Z zapalonym paschałem procesja weszła do nieoświetlonego kościoła ze słowami światło Chrystusa, na co wierni odpowiadali Bogu niech będą dzięki.

Po trzykrotnym wezwaniu zapalały się światła. Po podejściu do ołtarza i ustawieniu przy nim paschału ks. Michał odśpiewał EXSULTET, czyli Orędzie Wielkanocne.

Nadszedł czas na wysłuchanie czytań, od stworzenia świata, po których zabrzmiało Chwała na wysokości, które ostatni raz było śpiewane w Wielki Czwartek. Po odczytaniu Ewangelii ks. Michał wygłosił homilię. Mówił o miłości i o przebaczeniu, zarówno w wykonaniu Chrystusa jak i nas. Zachęcał wszystkich do przebaczania drugiemu człowiekowi i do obdarzania miłością, tak jak czynił to Pan Jezusa. Czy my to potrafimy?

Rozpoczęła się liturgia chrzcielna, ochrzczony został Mateusz Andrzej, syn Aldony i Rafała Podżorskich

Została odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych, a po pobłogosławieniu wody wszyscy obecni w kościele zostali nią pokropieni.

W czasie Mszy Św. była modlitwa wiernych, którą objęliśmy wszystkich – od papieża, biskupów, kapłanów po wszystkich wiernych.

Bezpośrednio po modlitwie po Komunii, kapłani i ministranci udali się do Grobu Pańskiego. Ks. Michał wystawił Najświętszy Sakrament, okadził Go.

Rozpoczęła się radosna procesja rezurekcyjna.

Na początku procesji niesiono krzyż procesyjny, przyozdobiony czerwoną stułą oraz figurę Zmartwychwstałego. Po okrążeniu kościoła procesja wróciła do głównego ołtarza, krzyż i figurę ustawiono obok ołtarza. Wszyscy zostaliśmy pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem, a Ks. Proboszcz złożył nam życzenia świąteczne.

Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja!

B. Langammer