Uroczystość 3 maja – modlitwa za ojczyznę

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski spotkaliśmy się na Mszy Świętej sprawowanej w intencji naszej Ojczyzny.

Ksiądz Proboszcz przywitał wszystkich przybyłych do kościoła – burmistrza,   burmistrza elekta oraz radnych miejskich i powiatowych. Powitał księdza podporucznika z parafii ewangelicko-augsburskiej Zbigniewa Obracaja oraz orkiestrę górniczą z Jastrzębia Zdroju.

Ksiądz Proboszcz powiedział kazanie, na początku, którego wspomniał, że jest to podwójna uroczystość, także święto Konstytucji 3-go Maja i ten dzień przypomina nam o naszych korzeniach, o wartościach, które nas kształtowały i o tych, którzy odeszli, a oddali swoje życie za naszą wolność.

Dalej mówił, czym jest chrześcijański patriotyzm, ale zaznaczył też rolę Matki Bożej w historii naszego narodu. Warte zapamiętania są przytoczone słowa Jana Pawła II, który mówił, że wolność jest dana człowiekowi przez Boga, ale powinna być przez człowieka stale zdobywana. Czyli musimy stale dbać o dobro wspólne.

Po odśpiewanym po Komunii Św. Te Deum, głos zabrał również pastror ks. Zbigniew Obracaj. Zwrócił uwagę na to, do czego prowadzi brak zgody i zachęcał, aby dziękować Bogu, ufać Mu i czynić dobrze. Jako przykład podał Maryję, która ufała Panu i okazywała nieustanną wdzięczność.

Na koniec Eucharystii zaśpiewaliśmy Boże, coś Polskę… – co było naszą prośbą o dalszą opiekę nad Ojczyzną i nad nami wszystkimi.

Potem każdy chętny mógł udać się w procesji pod Pomnik Pamięci Narodowej na Rynku, gdzie zostały złożone kwiaty. W imieniu naszej Parafii uczynił to ks. Rafał.