Jezus zmartwychwstał

Najważniejsza w Wielką Sobotę jest Msza Św. rezurekcyjna. W naszej parafii rozpoczęła się ona o godzinie 20. Najpierw na dziedzińcu nastąpiło poświęcenie ognia. Kapłan wyżłobił na paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz cyfry roku 2019. Potem zapalił paschał oraz węgielki do kadzidła, po czym w procesji nastąpiło przejście do nieoświetlonego kościoła. Przy słowach „Światło Chrystusa” wierni zapalali świece a w kościele rozbłysły światła. Ks. Krzysztof odśpiewał Orędzie Paschalne.

Rozpoczęła się najważniejsza w tym dniu część, zwana Liturgią Słowa. Wysłuchaliśmy tekstów siedmiu czytań ze Starego Testamentu oraz dwóch z Nowego (epistoła Św. Pawła oraz Ewangelia wg Świętego Łukasza). Podczas hymnu: „Chwała na wysokości Bogu…” zabiły dzwony oraz zagrały organy. Zostały zapalone świece ołtarzowe. Odśpiewaliśmy uroczyste „Alleluja!”.

Po homilii ks. Mirosława Szewieczka rozpoczęła się trzecia część Wigilii Paschalnej: Liturgia Chrzcielna. Odśpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych, ks. Mirosław pobłogosławił wodę chrzcielną, która będzie wykorzystywana do Chrztu Świętego i przy zapalonych świecach odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, po czym kapłan pokropił wszystkich wodą święconą.

Czwartą częścią była Liturgia Eucharystyczna.

Na zakończenie obrzędów udaliśmy się w Procesji Rezurekcyjnej, aby ogłosić światu, że Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! ALLELUJA!!!

Po powrocie do kościoła i po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem Ksiądz Proboszcz złożył wszystkim – zarówno obecnym w kościele, jak i tym, którzy musieli pozostać w swoich domach, życzenia świąteczne.