Pomodlimy się do św. Grodzieckiego

Relikwie św. Melchiora Grodzieckiego, które od 16 marca b.r. wędrują po parafiach diecezji bielsko-żywieckiej, przybywają też i do naszej parafii.  Do nas przybywają  w piątek, 3 maja o godz. 18.00 i pozostawać będą do niedzieli (5 maja), do godziny 13.00. W roku św. Melchiora Grodzieckiego będzie to więc wyjątkowa okazja do modlitwy do tego świętego.

Peregrynacja relikwii ma związek z czterech setną rocznicą męczeńskiej śmierci cieszyńskiego jezuity, który w czasie wojny 30-letniej służąc w słowackich Koszycach jako kapelan wojsk cesarskich,  został po zajęciu miasta przez protestantów, uwięziony a następnie, nie chcąc wyrzec się wiary katolickiej, okrutnie zamordowany.  Obok Grodzieckiego zamordowano także wtedy dwóch innych kapelanów – jezuitów (Węgra Stefana Pongracza i Chorwata Marka Križa. Całą trójkę określa się w naszym Kościele mianem „męczenników koszyckich”.  W roku 1905 zostali oni beatyfikowani, a 1995, podczas wizyty  Jana  Pawła II w Koszycach, ogłoszeni świętymi.

Kulminacją obchodów rocznicy śmierci trójki męczenników będą specjalne uroczystości w Koszycach najpierw 7 września b.r. a potem 12 października b.r.. Na te ostatnie pielgrzymować ma cała nasza diecezja, a inicjatorem tej pielgrzymki jest sam biskup ordynariusz.

Zapewne nasza parafia też weźmie udział w tej pielgrzymce.