Zaproszenie na spotkanie historyczne w dniu 9.08.2020

W niedzielę 9 sierpnia obchodzimy wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein,. Z tej okazji przygotowaliśmy w ramach spotkań z patronami Europy w Czytelni Katolickiej o godzinie 19.00; wykład połączony z prezentacją fotograficzną pt. Św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein w poszukiwaniu Prawdy.

Motto

Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział”

św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein

 

Wielka Siostro
tak wiele mam do ciebie zapytań
gdy łaska sensu
opuszcza stronice dni
a nawet karty mądrych książek

A. Kamieńska, Dwie ciemności. Wybór poezji, Wydawnictwo W Drodze, Poznań, 1984, s.82.

Prof. Anna Grzegorczyk, w wykładzie: Prawda, która cierpi.., tak pisze: „Paralela św. Teresa z Avila – Edyta Stein otwiera przed nami możliwość transformacji prawd rozumu w prawdę jedyną. Dla E. Stein studia nad dziełami św. Teresy z Avila stanowią bezpośredni zwrot, zarówno egzystencjalny jak i myślowy, ku prawdzie miłości. Słowa „Oto Prawda” – wypowiedziane po lekturze dzieł Teresy z Avila – biograficznie go zaświadczają.

Najbardziej przekonujące jest wyjaśnienie, że „ten okrzyk odnosi się do nagłego i niespodziewanego wyjaśnienia struktury wewnętrznej bytu ludzkiego, które nasza Autorka będzie zgłębiać aż do momentu odnalezienia ukrytego osobistego jądra charakteryzującego każdego z nas”. (cytuje za A.A. Bello, Filozofia i mistyka Edyty Stein.

Św. Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski, w Warszawie, 8 czerwca 1991 roku ,w przemówieniu w czasie nabożeństwa dziękczynnego z okazji 200. rocznicy Konstytucji 3 maja, tak mówił o Prawdzie Najwyższej: „Trzeba, aby prawo ustanowione przez człowieka, przez ludzki autorytet ustawodawczy, odzwierciedlało w sobie odwieczną Prawdę i odwieczną Sprawiedliwość, którą jest On sam – Bóg niekończonego majestatu: Ojciec ,Syn i Duch Święty”.

Już grecki filozof Sokrates mówił: „Pośród wszystkich dóbr Prawdzie przynależy się najwyższe miejsce, zarówno pośród bogów jak i pośród ludzi”.

Tylko prawda jest odpowiednią podstawą bycia człowieka” – mówił papież Benedykt XVI. Kto człowiekowi daje mniej niż prawdę, oszukuje go”.

W tytule naszego spotkania napisaliśmy; Edyta Stein – w poszukiwaniu Prawdy, bo kto szuka Boga szuka Prawdy, czyli Jezusa Chrystusa, który jest Prawdą, (J14,8).

Piszący te słowa był uczestnikiem Uroczystości Religijnych, z okazji 70. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. W czasie uroczystej Mszy św., 9 sierpnia. 2012 roku, odprawionej na terenie muzeum Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau, Kardynał Joachim Meisner, Arcybiskup Kolonii w wygłoszonej homilii, mówił: „PRAWDA NIE JEST RELATYWNA. NIE MA JEJ W LICZBIE MNOGIEJ. ONA NIE JEST TEŻ SPRAWĄ DECYZJI WIĘKSZOŚCI. ONA ALBO JEST ALBO JEJ NIE MA. NIE JEST TEŻ PRAWDĄ, ŻE WSZYSTKOI JEST JEDNAKOWO PRAWDZIWE, BO WÓWCZAS WSZYSTKO MOGŁOBY BYĆ TAKŻE JEDNAKOWO FAŁSZYWE”.(..)

O św. Teresie Benedykcie od Krzyża, mówił tak: „Ona spotyka Jezusa Chrystusa, który mówi o sobie: „Ja jestem Prawdą” ( J 14,8). I bardzo szybko rozpoznaje, że prawda ma twarz, którą jest miłość. W ten sposób odnalazła cel swojego życia: „Miłość Boga, która jest całkowicie skoncentrowana w krzyżu Chrystusa”. Na to zwraca uwagę jej duchowy szlachecki tytuł. Dodaje do swojego imienia zakonnego Teresa predykat „Benedykta od Krzyża – „Błogosławiona przez Krzyż”.

U stóp pomnika Edyty Stein w Kolonii zostały wyrzeźbione jej wielkie słowa: „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział”(…)

…… co naprawdę znaczyło nawrócenie się ku prawdzie „wielkiej córki Izraela i Karmelu”, jak nazwał ją Jan Paweł II w Kolonii podczas beatyfikacji. Była i pozostała Żydówką. Stanęła po stronie Ukrzyżowanego, aby zostać przez Niego pobłogosławioną. (…) Oto, tutaj stoi św. Teresa Benedykta od Krzyża jako uosobienie apostolskiego wołania i obietnicy. „Nie pozbawiajcie Krzyża sensu!”. On jest prawdą o Bożej miłości: „W Krzyżu zbawienie!”. Pozwólmy się pobłogosławić krzyżowi, tzn. bądźmy „Benedicti” „Benedictiae a Cruse” – „ludźmi pobłogosławionymi przez Krzyż”, którzy także dla innych staną się błogosławieństwem”. (fragment z naszego wykładu).

Serdecznie zapraszamy!

Opracowali: Elżbieta i Andrzej Georgowie