Ostatnie Czuwanie Fatimskie – 13 października 2021

W środę, 13 października, spotkaliśmy się na ostatnim w tym roku Czuwaniu Fatimskim. Już od godziny 19:00 trwała modlitwa różańcowa, którą prowadziły poszczególne grupy modlitewne. Tuż przed godz. 21:00 do ołtarza wyszli kapłani – ks. Proboszcz Wiesław Bajger i ks. Piotr Wróbel. Po krótkiej modlitwie wstawienniczej odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, a potem odmówiliśmy modlitwę „Pod Twoją obronę…”. Zaśpiewali też nasi chórzyści. Ks. Proboszcz powitał wszystkich zgromadzonych i zaprosił nas do Fatimy, aby tam skierować swoje myśli, zgodnie z prośbą Maryi.

Wstęp oraz Apel Jasnogórski:

Rozpoczęła się Eucharystia, podczas której kazanie powiedział ks. Piotr. Przypomniał miejsca, które odwiedzaliśmy podczas ostatnich czuwań, a teraz zwrócił uwagę na Jerozolimę, w której Maryja przeżywała i dobre i złe chwile. Zwrócił też uwagę, że Maryja zawsze chciała być blisko Jezusa i nas też do tego zachęca. Wzywa nas, abyśmy nawet na chwilę nie zgubili Jezusa. Wspomniał też ostatnie ukazanie się Maryi w Fatimie, a szczególnie słowa św. Łucji, która przekazuję nam, abyśmy odmawiali różaniec, nie zapominając o słowach, na końcu modlitwy – Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy potrzebują Twojego miłosierdzia. W dalszej części kazania wspomniana została osoba św. Matki Teresy z Kalkuty i usłyszeliśmy zachętę, aby tak jak Ona, pomagać potrzebującym.

Ewangelię oraz kazanie możemy wysłuchać poniżej:

Tym razem również na koniec Mszy Świętej poszliśmy w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej dookoła kościoła. Figura spoczywała na ramionach mężczyzn. Po powrocie przyjęliśmy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, a na koniec Ksiądz Proboszcz dziękował – ks. Piotrowi za udział w naszych czuwaniach oraz wszystkim osobom, Parafianom którzy przez ten czas się modlili. Śpiewem do Maryi zakończyliśmy nasze tegoroczne czuwania.

I tutaj warto przypomnieć, że czuwania fatimskie rozpoczęły się w naszej Parafii w 1996 roku, kiedy to grupa osób pielgrzymujących pod opieką ks. Prob. Antoniego Sapoty od 22 kwietnia do Fatimy, przywiozła stamtąd figurę. Jej uroczyste wprowadzenie do kościoła miało miejsce 13 maja. W tym też dniu poszczególne grupy synodalne adorowały przy figurze do godziny 2 w nocy, a wcześniej, o północy, została odprawiona uroczysta Pasterka Maryjna.

Barbara Langhammer