Święto Ofiarowania Pańskiego – 2 luty

W środę 2 lutego obchodziliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowiony w 1997 roku przez papieża św. Jana Pawła II. Modlimy się w intencji tych, którzy poświęcają swoje życie na wyłączną służbę Bogu prze ślubowanie rad ewangelicznych. Modlitwą otaczajmy szczególnie nasze Siostry Boromeuszki. Po raz ostatni mogliśmy zobaczyć w kościele stajenkę oraz zaśpiewać kolędy.

Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Zostało wprowadzone w 492 r. przez papieża św. Gelazego i nawiązuje do biblijnego wydarzenia ofiarowania Jezusa w świątyni w Jerozolimie oraz dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.

W Polsce święto Ofiarowania Pańskiego nazywane jest popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej, któremu towarzyszy ceremonia poświęcenia świec przyniesionych przez wiernych, które odbyło się podczas każdej Mszy Świętej. Ich płomień symbolizuje Jezusa Chrystusa. Jest to nawiązanie do postawy starca Symeona, który – jak podaje Ewangelia – wziął na ręce Jezusa i wypowiedział słowa: „Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela”.

Na godz. 18:00 w szczególności zostały zaproszone dzieci, które przygotowują się do Pierwszej i Wczesnej Komunii Świętej. Podczas Eucharystii ks. Rafał poświęcił świece komunijne.

P.M