Dziękczynienie za tegoroczne plony – 21 sierpnia

W niedzielę 21 sierpnia w naszym mieście przeżywaliśmy Ustrońskie Dożynki. Z tej okazji w kościele przygotowano piękną dekorację, natomiast o godz. 9:00 została odprawiona uroczysta Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony. Wchodzących do kościoła witał intensywny zapach chleba. Chleb ten został podarowany przez okolicznych piekarzy z piekarni – „U Brzęczka”, „Betlehem” i „Beskidzka”.

Na początku tej Eucharystii, podczas której dziękowaliśmy za chleb i  tegoroczne plony, Ksiądz Proboszcz powitał wszystkich zgromadzonych w kościele z przedstawicielami Władz Miasta i Powiatu na czele. Zachęcił do modlitwy dziękczynnej za to wszystko co mamy, a mamy to dzięki Bogu a także dzięki pracy wielu ludzi.

W kazaniu ks. Michał, nawiązując do Ewangelii mówiącej o przechodzeniu przez ciasne drzwi, mówił o trudnej pracy rolników i o tym, że przeżywane trudności nas wzbogacają.

Kazanie w całości można wysłuchać poniżej.

Po wyznaniu wiary Ksiądz Proboszcz pobłogosławił plony i wieniec dożynkowy a w czasie modlitwy wiernych dziękowaliśmy Dobremu Bogu za wszystko, czym nas obdarza.

Z darami podeszli przedstawiciele Władz Miasta a na zakończenie tej uroczystej, dziękczynnej Eucharystii odśpiewaliśmy radosne „Te Deum laudamus”. Każdy chętny mógł także zabrać do domu bochenek poświęconego chleba.

Tę Eucharystię uświetnił swoim śpiewem nasz parafialny chór AVE.

Barbara Langhammer

O godz. 15:00 w ustrońskim amfiteatrze miał miejsce tradycyjny obrzęd dożynkowy. Nie zabrakło także wspólnej ekumenicznej modlitwy, którą prowadzili proboszczowie ustrońskich parafii rzymsko-katolickiej – ks. Kanonik Wiesław Bajger oraz ewangelicko-augsburskiej – ks. Dariusz Lerch.