15 sierpnia modliliśmy się w intencji Ojczyzny

W poniedziałek 15 sierpnia w całym Kościele przeżywaliśmy uroczystość Wniebowzięcia NMP, a w naszej Ojczyźnie także święto Wojska Polskiego oraz 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Intencją Mszy św. o godz. 10:30 była modlitwa za Ojczyznę oraz w intencji żołnierzy Wojska Polskiego poległych w czasie wojny.

Po uroczystym wejściu do kościoła, z orkiestrą i pocztami sztandarowymi, Ksiądz Proboszcz przywitał wszystkich, licznie zgromadzonych w kościele. Powitał przedstawicieli Władz Miejskich i Powiatowych, przedstawicieli organizacji, służb oraz wspomnianą już orkiestrę z Jastrzębia-Zdroju. Na początku tej Eucharystii zaznaczył, że wszystkich nas łączy modlitwa o pokój, aby nasza Ojczyzna żyła spokojnie.

Kazanie w ciągu całego uroczystego dnia głosił ks. Michał, a mówił głównie o wdzięczności, w różnych kontekstach. Ale najważniejsze było stwierdzenie, że to Maryi musimy dziękować; za Cud nad Wisłą, za każdą Jej pomoc w trudnych sprawach. Musimy też nadal prosić Maryję o pomoc, i mieć nadzieję, że dzięki Jej wstawiennictwu zakończy się wojna w Ukrainie. Ważne w kazaniu było również nawiązanie do Święta Wojska Polskiego i stwierdzenie, że naszym obowiązkiem jest szanować Żołnierzy i okazywać wdzięczność za ochronę naszej Ojczyzny.

Kazanie możemy wysłuchać poniżej:

Po Komunii św., jako dziękczynienie Panu Bogu za dar wolnej Polski, zostało odśpiewane Ciebie Boże wielbimy…

Podczas Mszy św. zostały poświęcone przyniesione do kościoła bukiety kwiatów i ziół, nie inaczej było też podczas tej Eucharystii, a na zakończenie orkiestra zagrała dwie zwrotki hymnu Boże, coś Polskę.

Wszyscy obecni w kościele zostali zaproszeni do przejścia w pochodzie pod Pomnik Pamięci Narodowej, gdzie miała miejsce część patriotyczna – przemówienie Burmistrza i złożenie kwiatów. W imieniu duchowieństwa kwiaty pod pomnikiem złożył ks. Proboszcz.

B. Langhammer

fot. E. Langhammer