Wizytacja Kanoniczna w naszej parafii – 16 października

W niedzielę 16 października w naszej parafii gościliśmy ks. bpa Piotra Gregera, który przybył do naszej Parafii z Wizytacją Kanoniczną.

fot. ks. R. Kasprowski

O godz. 6:30 w kościele rozpoczęła się modlitwa różańcowa. Potem przy drzwiach kościoła zgromadziła się asysta na czele z ks. Proboszczem Wiesławem, oczekująca na pojawienie się ks. Biskupa. Tradycyjne wprowadzanie duchownego do naszej świątyni rozpoczęło się o godz. 7:10. Najpierw ks. Biskup ucałował relikwię patrona naszej Parafii – św. Klemensa oraz pokropił zgromadzonych wodą święconą, potem nastąpiło okadzenie ks. Biskupa przez naszego ks. Proboszcza. Przy śpiewie pieśni „Ludu kapłański, ludu królewski…” do ołtarza wyruszyła procesja. Następnie zaśpiewaliśmy pieśń ku czci Św. Klemensa. W imieniu parafian, ks. Biskupa przywitali członkowie rady parafialnej p. Aldona oraz p. Michał. Na koniec tej części wizytacji sprawozdanie z działalności parafii od ostatniej wizytacji, która miała miejsce w kwietniu 2016 roku, przedstawił ks. Proboszcz.

fot. E. Langhammer

Po porannej Mszy Św. na probostwie na wspólnym śniadaniu z ks. Biskupem spotkała się służba kościelna. Podczas tego spotkania ks. Proboszcz złożył podziękowania Pani Małgorzacie Oliwce za ponad 50-letnią pracę w kancelarii parafialnej. Pani Małgosia przeszła na zasłużoną emeryturę.

O godz. 10:00 ks. Biskup spotkał się z grupami formacyjnymi dzieci i młodzieży: ministrantami, dziećmi Maryi i scholą dziecięcą, a także z młodzieżową wspólnotą „Kaleb”. Młodzi śpiewająco przywitali wyjątkowego Gościa. Każda grupa opowiedziała o sobie parę słów. Ksiądz Biskup słuchał z zaciekawieniem, a także nawiązał dialog z młodymi. Na zakończenie spotkania grupy stanęły do wspólnego zdjęcia. Po tym czasie nastąpiło wizytowanie kancelarii parafialnej.

fot. P. Matuszka

Kolejnym punktem tego wyjątkowego dnia było błogosławieństwo dzieci oraz matek oczekujących potomstwa, które miało miejsce na zakończenie Mszy Św. o godz. 10:30. Najpierw ks. Biskup został poproszony o wylosowanie tradycyjnych nagród za „ziarenka”, gdyż była to Msza Św. z udziałem dzieci, potem odmówił modlitwy oraz udzielał indywidualnego błogosławieństwa.

fot. P. Matuszka

W samo południe sprawowana była Eucharystia w intencji wszystkich Parafian, pod przewodnictwem ks. Biskupa w koncelebrze z ks. Proboszczem. Była to tzw. Msza Św. Pontyfikalna.

fot. E. Langhammer

Eucharystię  uświetnił nasz chór „AVE”, a kazanie wygłosił ks. Biskup, który także głosił słowo Boże podczas innych Mszy Świętych. Zachęcamy do wysłuchania poniżej:

fot. E. Langhammer

Po Mszy Świętej ks. bp Piotr wraz z naszymi kapłanami udał się na spotkanie z Siostrami Boromeuszkami, natomiast o godz. 15:00 w sali na probostwie spotkał się z radą parafialną oraz ekonomiczną. Ks. Biskup po zapoznaniu się z raportami wizytatorów oraz wnioskami synodalnymi naszej parafii, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie wyjaśniał, podpowiadał, jak można by rozwiązywać pojawiające się problemy. Zachęcał do działania oraz do podjęcia próby zmian. Spotkanie zakończyło się koronką do Bożego Miłosierdzia.

fot. ks. R. Kasprowski

Następnie ks. Biskup udał się do parafii ewangelicko-augsburskiej Ap. Jakuba Starszego, gdzie spotkał się z proboszczem ks. Dariuszem Lerchem oraz zobaczył muzeum działające przy kościele.

Na godz. 17.00 do sali Czytelni Katolickiej  na spotkanie z ks. Biskupem zostały zaproszone osoby należące do poszczególnych grup, także modlitewnych.

Po wspólnej modlitwie została przedstawiona historia miejsca, w którym się znaleźliśmy, a także czasy bardziej współczesne, kiedy to został wybudowany obecny budynek oraz dzień poświęcenia go w roku 2005 przez bpa Tadeusza Rakoczego.

fot. E. Langhammer

W dalszej części wspomniane było działanie stow. Czytelnia Katolicka, powstałego w roku 2008 – czyli wszystkie wydarzenia tam się odbywające, łącznie z nawiązaniem do zbliżających się XXI Dni Klemensowych.

Kolejna osoba mówiła o istniejących w naszej wspólnocie Różach Żywego Różańca, zaznaczając przy tym, że dobrze by było, aby włączyły się do tej modlitwy nowe, młodsze osoby. Mówiła też o pielgrzymkach, które były i o tych, które są planowane. Następna Pani mówiła o spotkaniach Kręgu Biblijnego. Kolejna wspomniała działalność Zespołu Charytatywnego. Przedstawicielka chóru „AVE” pochwaliła się działalnością naszego chóru i tym, że dyrygentka – p. Alicja Adamczyk będzie świętowała 30 lecie pracy z chórem. Głos zabrali też panowie – jeden związany z Franciszkańskim Zakonem Świeckich oraz drugi z Domowym Kościołem.

fot. E. Langhammer

Ks. Biskup w podsumowaniu, zaproponował utworzenie róż dziecięcych modlących się za rodziców i w drugą stronę – rodziców modlących się za dzieci. To bardzo miłe spotkanie zakończyło się błogosławieństwem Księdza Biskupa.

fot. E. Langhammer

Większość osób udała się potem do kościoła, na nabożeństwo różańcowe za zmarłych, po którym również bp Piotr Greger pobłogosławił wszystkich obecnych Najświętszym Sakramentem.

fot. E. Langhammer

Był to ostatni punkt, tego wyjątkowego dnia. ks. Biskup wygłosił jeszcze kazanie podczas wieczornej Mszy Św., po czym zakończył Wizytację Kanoniczną w naszej Parafii.

B. Langhammer, P Matuszka, A. Podżorska