Święcenia diakonatu ks. Adama Bajorka

Od ponad 30 lat 8 maja w diecezji bielsko-żywieckiej odbywają się święcenia diakonatu. W tym roku to szczególny powód do radości dla naszej Parafii. Święcenia diakonatu przyjął kleryk Adam Bajorek z rąk bp Romana Pindla.
Księdzu Diakonowi Adamowi składamy z tej okazji płynące z serca życzenia Bożego błogosławieństwa, wzrastaniu w otrzymanym darze powołania, darów Ducha Świętego, opieki Matki Bożej i świętych patronów 😇😇😇

W dniu święceń ks. diakon Adam przewodniczył nabożeństwu majowemu i asystował w Mszy Świętej w naszej Parafii.
Z pewnością pojawiają się w nas pytania co może robić diakon? Kim jest? I czym różni się od kapłana?
Otóż diakon może sprawować: sakramenty chrztu świętego, małżeństwa i Komunii Świętej, odprawiać pogrzeb, błogosławić wiernych, poświęcać przedmioty kultu religijnego, odczytywać Ewangelię podczas Eucharystii i głosić kazania. Diakon jest ustanowiony do służby, szczególnie przy eucharystycznym stole. Diakon to pierwszy stopień święceń kapłańskich, dlatego nie może on spowiadać i sprawować Eucharystii co czyni kapłan.