ZESZYT KLEMENTYŃSKI „SZUKAJCIE TEGO, CO W GÓRZE”

 

Le XXI siecle sera spirutuel on sera pas.
(Wiek XXI będzie mistyczny albo nie będzie go wcale)
Andre Malraux

 

Chrześcijanin przyszłości albo będzie mistykiem, albo
nie  będzie chrześcijaninem
                                                                 Karl Rahner

 

Człowiek bez mistyki jest człowiekiem,
ale się nim nie staje 
                                     Romano Cornuto

 

Kolejne spotkanie w Czytelni Katolickiej w Ustroniu, które odbyło się 29 maja br.,w dniu 75. urodzin autora. Tematem wykładu było 75.letnie szukanie i dążenie do tego, co w górze. Słowa Św. Pawła Apostoła w Listu do Kolosan były motywem przewodnim wykładu, w którym autor przedstawił swoich nauczycieli mistyki w górach, a  mianowicie: św. Jana Pawła łI, który w swojej poezji, wystąpieniach, wspomnieniach autobiograficznych oraz współtowarzyszy wycieczek w góry, dał dowód jak kochał góry i czego w nich szukał, ks. kard. Gianfranco Ravarsiego,  który w książce „Góry Boga. Tajemnica gór w słowie i obrazie” zwrócił uwagę na to, że góry zajmują szczególne miejsce w Biblii, ks. Romana E. Rogowskiego, autora książek Mistyka Gór i Mistyka Tatr , który w  końcowym rozdziale „Mistyki Gór, zatytułowanym: Piękności Gór!, pisze: Ale odczucie piękna, jego kontemplacja mają wymiar osobisty. Dlatego do obiektywnego wymiaru piękna dochodzi wymiar subiektywny. W ten sposób piękno zostaje niejako pomnożone, uwielokrotnione oraz  ks. Józefa Stolarczyka legendarnego proboszcza parafii w Zakopanem, który tak pokochał Tatry iż poza jednym przypadkiem pielgrzymki do Rzymu i Ziemi Świętej, nigdy nie wyjeżdżał z Zakopanego,zaś jesienią udawał się na wspinaczki w Tatry oraz  innych. duchownych i świeckich nauczycieli mistyki w górach. Nauczycieli, którzy nauczyli autora Szukania tego, co w górze, czyli Boga, właśnie w górach, w tym co stworzył Bóg.

Przede wszystkim do książek traktujących o górach. Już w dwóch pierwszych książkach ks. prof. Romana E. Rogowskiego – kapłana, teologa, alpinisty i pisarza, twórcy „teoekologii”, zatytułowanych „Mistyka gór” i „Mistyka Tatr”, znalazłem wyjaśnienie. To w górach właśnie doznajemy przeżyć mistycznych.

Dlatego we wstępie do książki „Mistyka Tatr” autor pisze; Mistyka Tatr to mistyka dla każdego, kto chodzi w te góry i pragnie poza nimi dojrzeć Kogoś, a przynajmniej Coś, co przekracza te góry i wykracza poza linię szczytów.

Następnie cytuje słowa poety Antoniego Odyńca:

Gdy człowiek spojrzy na góry, a potem na siebie,
Podnosi serce ku Temu, co króluje w niebie.

Mistykę gór coraz częściej przedstawia się w fotografii.

Wymienione wyżej książki ks. Romana E. Rogowskiego zostały wydane w postaci albumów pod tytułami: „Mistyka Gór” i Mistyczne Tatry, z pięknymi fotografiami księdza Krzysztofa Gardyny, znanego alpinisty i fotografika, na co dzień proboszcza w parafii w Cieszynie Krasnej i księdza Zbigniewa Pytla, fotografika, taternika, miłośnika gór i zapalonego turysty, rodem z Białki Tatrzańskiej.

Wiele współczesnych plakatów, eksponowanych przed wakacjami w kościołach, przedstawia na fotografii góry i wzywa nas do odpoczynku, widziałem kiedyś taki w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie, a czyni to w następujący sposób: Odpocznij w ciszy… Boga usłyszysz przemawiającego głosem natury.

Prezentacja fotograficzna poświęcona była działalności autora w górach, począwszy od Beskidu Małego, przez Beskid Śląski i Żywiecki, Pasmo Babiej Góry, po Tatry Polskie i Słowackie, Góry Norwegii, Alpy, Dolomity, Andy i Kilimandżaro.

W spotkaniu udział wziął ks. dr Henryk Zątek, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie, który w 1988 roku, czyli niemal 35.lat temu,wraz z grupą alpinistów Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej wspiął się na Mont Blanc, a następnie odprawił dziękczynną Mszę Św. pod najwyższym szczytem Europy. Wspomnieniom nie było końca.

                                                                             Opracował Andrzej Georg