Procesja Bożego Ciała

W czwartek przeżywaliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało.

O godz. 730 sprawowana była uroczysta Eucharystia w intencji Parafian oraz tych osób, które niedawno pielgrzymowały do Krajów Nadbałtyckich,  koncelebrowana przez Ks. Proboszcza i ks. Michała

W kazaniu ks. Michał nawiązał do zeszłorocznego kazania, w którym mówił zarówno o roli Krzyża, Krwi i Ciała Pana Jezusa i zachęcał, aby w naszym życiu zawsze było szanowane Ciało Chrystusa, także ciało drugiego człowieka, ale by również szanowany był chleb. Teraz mówił o procesji, jako drodze naszego życia. Wspomniał, że tych dróg jest dużo i są bardzo różne, a teraz idąc do czterech ołtarzy będziemy dziękować i składać Dobremu Bogu różne intencje.

Po Mszy Świętej udaliśmy się w procesji Eucharystycznej ulicami naszego miasta, tak jak w poprzednich latach – Daszyńskiego, Grażyńskiego, Słoneczną, 3 Maja. Tym razem baldachim nieśli strażacy.

Pierwszy ołtarz, przygotowany przez młodzież pod opieką ks. Michała, zatrzymał nas przy restauracji „Sisi”. Tam po odczytaniu Ewangelii modliliśmy się głównie w intencji naszej młodzieży, aby dobrze potrafiła wybrać swoją przyszłość. Potem zostało pobłogosławione Najświętszym Sakramentem to miejsce i ludzie tam mieszkający.

Idąc do drugiego ołtarza, który znajdował się w pobliżu Miejskiego Domu Spokojnej Starości, śpiewaliśmy, a modlitwą przy ołtarzu otaczaliśmy tych wszystkich, którzy działają przy naszej Parafii.

Trzeci ołtarz znajdował się przy dawnej poradni dziecięcej, a przygotowali go Państwo Kopieczkowie.

Przy tym ołtarzu usłyszeliśmy Ewangelię o tym, jak zaproszeni na ucztę wymawiali się, że nie mogą z różnych powodów przyjść, a potem z zaproszenia skorzystali ludzie z ulicy. Modliliśmy się, przepraszając za wszystkie nasze złe czyny i zachowania. Polecaliśmy też nasze osobiste sprawy i wszystkie rodziny naszej Parafii.

Po pobłogosławieniu tego miejsca i ludzi tam mieszkających, skierowaliśmy się do ostatniego, czwartego ołtarza umiejscowionego na Rynku.

Ten ołtarz został przygotowany przez rodziców dzieci, które w ostatnim czasie po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swoich serc. Nad tym czuwała s. Marcja.

Po odśpiewaniu suplikacji otoczyliśmy modlitwą cały Kościół, a także tych, którzy od Kościoła odeszli. Modliliśmy się za dzieci naszej Parafii, wspominając szczególnie te, które w ostatnim czasie po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swoich serc.

Na koniec Ksiądz Proboszcz podziękował tym wszystkim, którzy przygotowali ołtarze, a także służbom zapewniającym bezpieczne przejście procesji. Podziękował też służbie liturgicznej, kapłanom, chórowi „AVE”, a także wszystkim uczestnikom tegorocznej procesji. No i podziękował Panu Bogu za piękną pogodę.

Przed opuszczeniem tego miejsca kapłan udzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Procesja udała się do kościoła, gdzie odśpiewano uroczyste „Te Deum laudamus…”.

Na zakończenie Ks. Proboszcz udzielił wszystkim błogosławieństwa Eucharystycznego.

B. Langammer

Fot. R. Langammer