Odpust parafialny

W niedzielę, 19 listopada, przeżywaliśmy odpust ku czci św. Klemensa, papieża i męczennika. Uroczysta Suma z tej okazji została odprawiona o godz. 1200, a przewodniczył kaznodzieja dnia ks. Rafał Jakubiec. Przy ołtarzu zobaczyliśmy ks. prob. Wiesława Bajgera oraz Jego poprzednika ks. Antoniego Sapotę, a także ks. Józefa Dziurskiego, który od kilku dni odpoczywa w Ustroniu.

Ks. Proboszcz, witając obecnych w kościele, oprócz wspomnianych już kapłanów, powitał także siostry zakonne, mieszkańców i gości naszego miasta oraz chór AVE i orkiestrę z Chybia.

Kaznodzieja swoje rozważania oparł na Liście św. Klemensa do Koryntian. Zaznaczył, że list ten został napisany, gdyż zauważył On ogrom zazdrości wśród otaczających go ludzi. A wg Niego zazdrość,  to najgłupszy grzech. Mówił, że często nie zwracamy uwagi na talenty, którymi zostaliśmy obdarzeni, a widzimy tylko to, co inni mają i im zazdrościmy. Zazdrość prowadzi do zawiści a ta często do śmierci, Powinniśmy dostrzegać drugiego człowieka, powinniśmy koncertować uwagę na tym, co możemy zrobić dla niego. Wg św. Klemensa powinniśmy się częściej zastanawiać nad tym, co robimy z naszymi talentami, darami. Co w tej kwestii zaniedbaliśmy, jakie mamy predyspozycje do robienia dobra. Kaznodzieja podkreślił, że my, jako parafianie od Św. Klemensa, powinniśmy szczególnie o tym myśleć, bo kiedyś staniemy przed Bogiem i zostaniemy zapytani, co zrobiliśmy z naszymi darami, co zrobiliśmy dla drugiego człowieka.

Na koniec życzył nam, aby to miłość do bliźniego była dla nas najważniejsza.

Na zakończenie Mszy św., w związku z tym, że przestało padać, wyszliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła. Po powrocie i odśpiewaniu Te Deum… każdy chętny mógł uczcić relikwie św. Klemensa.

B. Langammer