WIELKA SOBOTA 11.04.2020 – WIGILIA PASCHALNA

Wielka Sobota była także inna od tych, które przeżywaliśmy dotychczas. W czasie od godz. 9 do 10 można było adorować krzyż, oczywiście za pośrednictwem Internetu. Był ustawiony przed ołtarzem.

Wigilia Paschalna rozpoczęła się o godz. 2000. W przedsionku kościoła został poświęcony ogień. Nie było tradycyjnego ogniska, lecz paląca się świeca. Z zapalonym paschałem księża weszli do nieoświetlonego kościoła, i pustego bo były tylko nasze Siostry Boromeuszki. Kościół stopniowo się rozjaśniał światłem i ks. Krzysztof odśpiewał Exultet. Po kilku czytaniach, przy śpiewie Chwała na wysokościach, zabrzmiały dzwony, organy i zostały zapalone świece. Rozpoczęła się Msza św. Po odczytaniu Lekcji zostało zaintonowane uroczyste Alleluja.

Kazanie powiedział ks. Krzysztof. Nawiązał do przeżywanej pandemii koronawirusa, zachęcając do wiary. Mimo, że kościoły są zamknięte, Królestwo Boże jest otwarte dla każdego z nas.

Potem rozpoczęła się kolejna część –  liturgia chrzcielna. Przy zapalonych świecach odmówiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Na koniec Eucharystii zaśpiewaliśmy radosne Te Deum laudamus… Żegnając się ze zgromadzonymi, Siostrami w kościele i pozostałymi wiernymi przed ekranami, Ksiądz Proboszcz podziękował za udział w tej dzisiejszej liturgii jak i podczas całego Wielkiego Tygodnia. Bardzo gorąco podziękował naszym Siostrom, które reprezentowały Parafian i gorliwie modliły się za każdego za nas. Podziękował też Wikarym oraz Kościelnym i Organistom. Zachęcał, aby głosić całemu światu, że Chrystus zmartwychwstał, prawdzie zmartwychwstał.

Wielka Sobota 11.04.2020 – Transmisja Wigilii Paschalnej z naszego kościoła – godz. 20:00

Geplaatst door Parafia pw Św. Klemensa Papieża i Męczennika w Ustroniu op Zondag 12 april 2020