Koncert finałowy XVIII Festiwalu Ekumenicznego

W niedzielę 14 sierpnia w naszym kościele mogliśmy wysłuchać wyjątkowego koncertu wieńczącego XVIII Festiwal Ekumeniczny. O godz. 19:00 wystąpił chór „Sonata” oraz Miejska Orkiestra Dęta z Miasta Kalety zaprzyjaźnionego z Ustroniem. Na wstępie wszystkich artystów i gości przywitał Pan Łukasz Sitek – Prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego w Ustroniu, które jest głównym organizatorem całego festiwalu.

Wśród obecnych w kościele byli: ks. Wiesław Bajger – proboszcz naszej parafii, ks. Dariusz Lerch – proboszcz ustrońskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, a także Pan Stanisław Kubicius – Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, Pan Stanisław Malina – Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego – Pan Przemysław Korcz – Burmistrz Miasta Ustroń, Pan Klaudiusz Kandzia – Burmistrz Miasta Kalety, Pan Marcin Janik – Przewodniczący Rady Miasta Ustroń, Radni Powiatowi i Miejscy, a także mieszkańcy i goście naszego miasta.

Słowo do zgromadzonych skierowali Burmistrzowie Ustronia oraz Kalet, potem Pan Łukasz Sitek przedstawił pokrótce artystów:

Miejska Orkiestra Dęta w Kaletach pod batutą Pana Mariana Lisieckiego gra już od 95 lat. Założona została w 1927 roku jako Orkiestra Dęta Kaletańskich Zakładów Celulozowo-Papierniczych w Kaletach. Jej założycielem, według informacji mieszkańca Kalet od urodzenia – Emila Lipińskiego, był Franz Berck. Prężny rozwój fabryki sprzyjał też rozwojowi orkiestry, której członkami byli głównie jej pracownicy. Śmiało można powiedzieć, że tak długoletnie funkcjonowanie orkiestry jest związane z pasją do muzyki i muzykowaniem wielu pokoleń poszczególnych muzycznych rodzin. To zespół ludzi kierowany przez długoletniego dyrygenta – Pana Mariana Lisieckiego, który dzięki bogatemu repertuarowi i nowoczesnemu sposobowi wykonania podniósł prestiż tej orkiestrze do wysokiego poziomu artystycznego. Orkiestra przyjęła do swojego grona oraz wykształciła wielu młodych ludzi. Orkiestra ubogaca wiele wydarzeń miejskich, religijnych, regionalnych, zagranicznych

Chór „Sonata” pod dyrekcją Pani Iwony Skop. Historia chóru „Sonata” zaczyna się w 1994r. Przy parafii św. Józefa w Kaletach-Jędrysku powstaje chór mieszany. Od początku chórem dyryguje Iwona Skop. W 1996 roku chór przyjęto do tarnogórskiego okręgu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Opiekę i patronat nad chórem roztoczyło Miasto Kalety. Od 1996 roku chór koncertował wspólnie z chórem ,,Hejnał” ze Strzebinia, którym także dyrygowała Iwona Skop. W tym okresie połączone chóry zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Repertuar chórów był bogaty i różnorodny. Uczestniczyli w wielu mszach św., przeglądach, koncertach, imprezach charytatywnych i okolicznościowych.  Chóry organizowały Jasełka Bożonarodzeniowe, koncerty kolęd oraz misteria Drogi Krzyżowej. Współpraca obydwu chórów trwała 12 lat. W 2008 roku dyrygentura chóru ,,Hejnał” została przekazana nowemu dyrygentowi Panu Mateuszowi Meisnerowi. Chór ,,Sonata” od tego czasu prowadzi samodzielną działalność. Skład zespołu tworzą obecnie śpiewacy z Kalet, Kuczowa, Zielonej a nawet Rept Śl. Sonata liczy ponad 20-stu dorosłych śpiewaków i około 5 osób młodzieży, należy do „Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr” i wspólnie z młodą generacją śpiewaków próbuje tworzyć nowa kartę w historii śpiewaczej miasta Kalety oraz Górnego Śląska.

Następnie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni do wysłuchania koncertu. Cały występ został także zarejestrowany. Zachęcamy do jego wysłuchania.

Po koncercie przyszedł czas podziękowań. Na koniec słowo do obecnych w kościele skierowali księża proboszczowie z parafii rzymsko-katolickiej – ks. Wiesław Bajger oraz ewangelicko-augsburskiej – ks. Dariusz Lerch, którzy udzielili wszystkim błogosławieństwa.

Tegoroczny XVIII Festiwal Ekumeniczny objęty był honorowym patronatem Starosty Powiatu Cieszyńskiego – Pana Mieczysława Szczurka oraz Burmistrza Miasta Ustroń – Pana Przemysława Korcza.

Paweł Matuszka