Przygotowanie do Wizytacji Kanonicznej

We wtorek 20 września w naszej parafii rozpoczęliśmy bezpośredni czas przygotowania do wizytacji kanonicznej.  Gościliśmy ks. Piotra Hoffmanna – dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego diecezji bielsko-żywieckiej, który już nie raz przebywał w naszej parafii przy okazji rekolekcji, czuwań fatimskich, czy też odpustu parafialnego. Najpierw ks. Piotr wizytował kancelarię parafialną, natomiast o godz. 18:00 w koncelebrze z ks. Proboszczem sprawował Mszę Świętą w intencji wszystkich Parafian.

W kazaniu mówił między innymi o tym, że każda parafia raz na ok. 7 lat przeżywa wizytację biskupa (przypomnijmy, że ostatnia wizytacja w naszej parafii miała miejsce w dnia 9-12 maja 2016 roku, a więc ponad 6 lat temu). Wizytacja to powinien być czas piękny, radosny, spotkania z pasterzem, który przybywa po to, aby dodać siły, udzielić błogosławieństwa, wskazać odpowiednią drogę. Ten czas to także moment, kiedy musimy zastanowić się nad sobą, nad tą wspólnota którą tworzymy w naszej parafii, w naszej świątyni, by zobaczyć co w nas jest pięknego, co robimy wspaniale i dobrze, ale również to co możemy robić lepiej, piękniej, aby stać się jeszcze bardziej uczniami, a przede wszystkim apostołami i świadkami Jezusa Chrystusa.

Dalej ks. Piotr mówił o tym, że przygotowanie do wizytacji to również popatrzenie na życie parafii od strony administracyjnej, kancelaryjnej, ale także to spotkanie z liderami grup parafialnych tworzonych w parafii, podczas którego rozmawia się o tym co dobre i piękne, ale także o tym co trudne, o tym co nie wychodzi, po to aby to zmieniać na lepsze.

Wizytacja to także podziękowanie: liderom grup za animowanie, wszystkim, którzy gromadzą się w świątyni za modlitwę, za świadectwo wiary. Ks. Piotr dziękował za to, że parafianie troszczą się o tę wspólnotę, także za wspieranie w kwestii materialnej, dzięki czemu ta świątynia może być piękna. Podziękowania zostały skierowane także do tych, którzy troszczą się o kościół codziennie. Na koniec ks. Piotr podziękował kapłanom pracującym w naszej parafii, siostrom zakonnym oraz katechetom.

Po zakończonej Eucharystii  ks. Piotr spotkał się z wcześniej wspomnianymi liderami grup parafialnych.