Odpust ku czci św. Klemensa – 13 listopada

Tegoroczna niedziela 13 listopada to dla naszej parafii Uroczystość Odpustowa ku czci św. Klemensa I, Papieża i Męczennika, która wieńczy XXI Dni Klemensowe. Na tę okazję udekorowany został kościół, a przed głównym wejściem od samego rana stanęły tradycyjne „budy odpustowe”, gdzie można było zaopatrzyć się m.in. w słodkie smakołyki.

O godz. 12:00 została odprawiona uroczysta Suma Odpustowa w intencji wszystkich parafian. Eucharystii przewodniczył ks. dr Sławomir Kołata – rektor Seminarium Duchownego w Krakowie, który podczas całej niedzieli głosił także okazjonalne słowo Boże.

Zachęcamy do wysłuchania kazania ks. Sławomira:

Mszę Św. koncelebrował również ks. Proboszcz Wiesław Bajger. Uroczystość uświetniła orkiestra z Chybia, która przyjechała do naszej parafii na zaproszenie ks. Proboszcza.

Po Komunii Św. ksiądz Proboszcz złożył podziękowania, najpierw ks. Sławomirowi za sprawowanie Eucharystii oraz głoszone słowo Boże, a także wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w przygotowanie tej uroczystości, jak i tym, którzy przygotowali tegoroczne Dni Klemensowe.

Tradycyjnie podczas patronalnego odpustu wychodzimy z kościoła z Najświętszym Sakramentem. Nie inaczej było tym razem, a do tego sprzyjała pogoda. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu w Monstrancji, przy bijących dzwonach procesja przeszła dookoła kościoła. Na czele procesji szedł krzyż, następnie orkiestra, ministranci, księża, ministrant z dymiącą kadzielnicą oraz ksiądz niosący Najświętszy Sakrament pod baldachimem, a za nim wszyscy wierni.

Po powrocie do kościoła odśpiewano dziękczynne „Te Deum laudamus…”. Na koniec wszystkim obecnym zostało udzielone Błogosławieństwo Eucharystyczne, po którym była okazja do uczczenia relikwii św. Klemensa.

Po zakończeniu Mszy Św. chętni mogli jeszcze wysłuchać na dziedzińcu kościoła krótkiego koncertu w wykonaniu orkiestry.

Paweł Matuszka